Článek
Připomeňme, že existují také vytrvalostní sporty, které se jindy než v zimě ani provozovat nedají. Biatlon nebo běžecké lyžování je toho dobrým příkladem. I tyto disciplíny se běžně provozují a nikdo ani příliš neřeší, že je -15° C, tedy pokud nebereme v potaz výběr správného vosku na namazání skluznice.
Běžcům určitě nezamrznou průdušky, když si půjdou v mrazu zaběhat. Hrtan, průdušnice, průdušky, průdušinky a tak dále totiž disponují takovým povrchem a vzduch v nich proudí tak malými rychlostmi, že se dokáže od našeho těla dostatečně zahřát. Naše tělo navíc disponuje takovými mechanismy, které umožňují zvýšení topného výkonu až o čtyřnásobek. A čím více budeme tyto mechanismy využívat a trénovat, tím lépe nám budou fungovat.
Paradoxně často nastává situace, že se běžci oblékají ven až příliš. Hojně podceňovaná bývá schopnost našeho těla zareagovat na okolní teplotu a využívat teplo vznikající při tělesné námaze. Důležité je se příliš nezpotit, respektive nenechat pot ochlazovat povrch našeho těla.
Jak běhat za mrazu?
- Na těle mít oblečenou vrstvu dobře transportující pot.
- Mít oblečeno raději více tenkých vrstev než jednu tlustou. Můžeme pak lépe upravovat, regulovat okamžitou teplotu.
- Mít dobrou čepici nebo alespoň čelenku. Hlavou totiž můžeme ztratit nejvíce tepla.
- Mít dobré rukavice a prsty držet v teple.
- Při náledí zvýšit frekvenci kroků, ale zmenšit jejich délku. Dopad směřovat pokud možno na celé chodidlo a více využívat ruce k udržení rovnováhy.