Článek
Andymu je 41 let a už 18 let žije s diagnózou adrenomyeloneuropatie (AMN), nemoci, jež postupně zachvacuje jeho nervový systém a omezuje jeho schopnost pohybu. Dvakrát ročně dochází do neurologické ambulance, aby podstoupil náročné specializované vyšetření. Lékaři ale mohou víceméně jen pozorovat a popisovat postup nemoci. Dodnes není známa žádná účinná léčba. Jediný prostředek, jak nemoci v postupu zabránit, je hýbat se, hýbat se, hýbat se. V intenzivně používaných nervech totiž nemoc postupuje pomaleji.
Andy Klingler se rozhodl nevzdávat se bez boje. Od útlého mládí vyrůstal na statku a je přivyklý tvrdé práci. Na sebelítost si vyhradil nulový prostor a místo toho raději pěstuje nejrůznější druhy pohybu s železnou pravidelností a disciplínou. To je jeho vlastní terapie, které se intenzivně věnuje už od mládí. A už popáté v řadě se také zúčastní maratónu ve Vídni, který je největším běžeckým svátkem v zemi. I přes své utrpení dává svému životu smysl. Žije zcela soběstačně a připravuje se na to, že se jednou odstěhuje na svou dřevěnou chatu vysoko v horách.
Nervy jsou vlastně jakési kabely složené z vodiče a obalu. Adrenomyeloneuropatie je velice zjednodušeně řečeno charakterizována rozpadem obalu vodiče, takže nervy pak nemohou správně vést vzruchy do svalů a z nich. Nemoc zpravidla končí do 15 let na kolečkovém křesle. Onemocnění vede k invalidizaci, délku života nemocného nezkracuje. |
Svým příkladem strhává také ostatní, i lidi zasažené stejnou chorobou. Členové Cannabis Social Club Salzburg poběží dle svých možností alespoň pár vídeňských kilometrů s ním. „Několik mnohahodinových tréninků týdně, to je základ pro úspěch mého záměru," komentuje lakonicky Klingler. Na dubnový závod ve Vídni se už těší. Chce ho navíc běžet v originálním tyrolském kroji.