Článek
Jak už název napovídá, kompresní podkolenky, ponožky nebo návleky fungují na základě komprese neboli stlačení dolní končetiny, respektive svalů lýtka a bérce. Tento tlak se od hlezenního kloubu (kotníku) směrem nahoru zmenšuje. Primárním cílem „kompresek“ je zlepšení návratu žilní krve z dolních končetin a podpora lymfatického systému.
Sekundárně také kompresní podkolenky mají sloužit jako opora při běžeckém dopadu a odrazu, díky níž nedochází k takovým otřesům svalů a šlach. Tato kombinace vede k prohřátí dolních končetin včetně chodidel, ale také ke snížení otoku, tlaku, únavy a bolesti při i po výkonu. Pokud si kompresky necháte právě po zátěži, mají díky výše uvedeným schopnostem posloužit k rychlejší regeneraci končetin.
Nutno hned v úvodu upozornit, že existuje řada odpůrců zpochybňující funkčnost kompresních podkolenek s odkazem na studie, které ukázaly na nízké procentuální zlepšení běžců s kompreskami oproti jejich kolegům bez těchto pomůcek. Dle jejich názoru tak do hry vstupuje tzv. placebo efekt.
Připomeňme však, že každý z nás je jiný. Někomu může něco fungovat, jinému nikoli. Vyzkoušejte a udělejte si názor sami. Jak se tedy v nabídce kompresního prádla zorientovat?
Průkopníky mezi kompresním oblečením pro sport byly bezpochyby podkolenky, ponožky a návleky, které principiálně vycházejí z jejich zdravotních kolegů. U kompresek na dolní končetiny tak sledujte následující faktory: sílu komprese, materiál, zpracování a velikost.
Síla komprese
Velikost komprese, neboli tlaku je hlavním kritériem při výběru vhodných kompresek. Jedná se o sílu, která na danou část vaší končetiny bude působit. Dle její velikost se kompresky dělí na: lehké podpůrné, podpůrné, cestovní, sportovní a zdravotní.
Pokud se zaměříme na kompresky vhodné ke sportovní aktivitě, sáhněte po kompresní I. třídě, tedy po sportovních podkolenkách s hustotou mezi 18 - 23 mmHg.
Síla komprese nad 23 mmHG řadí toto oblečení do tzv. II a III. kategorie, které je využíváno k čistě zdravotním účelům.
Materiál a zpracování kompresek
Při výběru materiálu zohledněte, zda budete kompresní ponožky využívat v zimě či v létě. Stejně tak je důležité, aby látka dobře odváděla přebytečnou vlhkost. Nejčastěji se tak setkáte s materiálem polyamid s přídavkem elastanu. Skvělým doplňkem jsou ionty stříbra na povrchu vláken, ty vám poslouží jako ochrana proti bakteriím a plísním, které se mohou v tuhých látkách podkolenek usazovat.
Samotné zpracování kompresek je velmi podstatné s ohledem na správné provedení švů, stahujícího lemu i vhodného vyztužení namáhaných zón. Pohlídejte si také, aby komprese na ponožce byla stupňovaná, největší tlak má být v oblasti chodila a kotníku. Jedině tak je zaručena podpora správného fungování krevního oběhu.
Velikost kompresek
Kompresní návleky a podkolenky se vyrábějí v různých velikostech. Podívejte se, jak je na tom vaše vyhlédnutá značka. Hledejte takové, které budou maximálně přizpůsobené vašim proporcím - délka holeně, obvod lýtka, velikost chodidla. A při nasazování dávejte pozor na to, abyste nepřiškrtili cévy v podkolenní jamce. Návleky by měly končit trochu níže pod kolenem. Tak dosáhnete nejlepších výsledků.