Článek
Obecně platí, že uhlohydráty obsažené v nápoji se dostávají poměrně rychle do krevního řečiště a tím pádem také ke svalovým buňkám. Byly prováděny také složité studie s označenými molekulami cukrů a ty jednoznačně ukázaly, že perorálně podaný uhlohydrát je skutečně tělem ihned využíván, a tudíž tělo nemusí sahat a ani nesahá do svých uložených rezerv.
Každý nápoj obsahující cukry působí takto, takže také kola. Ta má navíc dokonce dva energetické zdroje. Kofein podpoří výdrž a oddálí nástup únavy, cukry, které jsou ihned k dispozici, zase mohou pomoci při závěrečném spurtu, kdy už jsou tělesné zásoby glykogenu vyčerpány. Ovšem pozor! Vysoký obsah cukru v sobě skrývá velké nebezpečí. Nalijete-li si do chřtánu přeslazený nápoj, bude se chovat jako hypertonikum, roztok s vyšší koncentrací rozpuštěných látek, než je tomu ve vnitřním prostředí vašeho těla. Na základě osmotického tlaku budou buňky těla dočasně ztrácet vodu, než se koncentrace opět vyrovnají!
Ať jste již milovníky kofeinových nápojů, či nikoli, obecně platí, že bychom při sportu neměli u nápojů dbát pouze na obsah cukrů (a že některé koly ho mají v sobě tolik, že by se s tím dalo dláždit náměstí), ale také na jejich tonicitu (obsah rozpuštěných látek a z toho vyplývající rehydratační či dehydratační vliv nápoje). Laboratorní testy ukazují, že ideální obsah cukru by měl při sportu být kolem 80 gramů na litr.
TIP: Pokud si svůj kolový nápoj nedokážete odepřít, určitě jej zapíjejte dostatečným množstvím vody. Vyhnete se tak následné dehydrataci.