Článek
Když budete kupovat běžecké boty, nebudete tak patrně činit v bazaru nebo na inzerát v novinách. Zajdete si do odborného obchodu. To je ten, kde to nejen dobře vypadá, ale kde tomu také rozumí a zároveň se vám nesnaží za každou cenu nacpat poslední výkřik módy s těžko uvěřitelnou cenou.
Nesmíte se na prodavače hned hněvat, když vám položí záludnou otázku: „A co s nimi chcete dělat?“ Dříve, než mu nasupeně odpovíte, že přeci běhat, pojďme si říci, že „správnou“ botu určuje také účel. Rozlišujeme boty na zpevněné povrchy i do terénu, tréninkové i závodní, s oporou či bez opory, minimalistické i maximalistické, dámské a pánské… Výběr z posledně jmenované dvojice možností nechám na vás, tam si určitě poradíte.
Tip č. 1
Obuv na běhání nakupte minimálně o půl čísla větší, některé zdroje uvádí dokonce o 1-2 cm. Prsty nesmí nikde narážet, platí to i při roztažení chodila do stran. Běžec musí počítat s místem pro lehký otok nohy, ke kterému dochází při běhu. Určitě je v obchodě pořádně vyzkoušejte a vhodnou velikost testujte také v maximálním ohybu špičky nohy v botě.
Pánské a dámské boty
Dámské boty reflektují specifika ženských nohou, které jsou obyvkle subtilnější a útlejší a také méně vážící. Což může zohledňovat například menší tlumení boty. Nicméně i tady se může vyskytnout situace, kdy drobnějšímu muži s útlou nohou bude dámská bota dobře sedět. Stejně tak dáma s nadváhou může nechat zabloudit svůj zrak do police s pánskou obuví. I zde by se pro ni mohlo něco najít. Rozhodující než pohlaví, je tak konstituce a běžeckého zkušenosti daného sportovce.
Běžecká obuv na silnici nebo do terénu
Silniční versus krosovky, nazývané také jako trailové boty. Jak už názvy napovídají, oba typy reflektují běžcem zvolenou trasu. Vybírejte tak podle toho, kde se pohybujete více. Trailové boty mají hrubší podrážku a díky pevnějšímu svršku vydrží i náročný terén a hrubé zacházení. Silniční boty by vám v křoví, roští a kamení odešly mnohem dřív. Zato však budou pravděpodobně více tlumit a budou výrazně lehčí.
Kompromisem mezi oběma typy obuvi jsou boty citycrossové. Jejich vzorek je jemnější, ale znatelnější oproti botám silničním, tvrdost boty se pak odvíjí od individuálního výběru běžce.
Tip č. 2
Pokud to s běháním myslíte opravdu vážně, už nějakou dobu běháte a chcete tak činit i nadále, popřemýšlejte o koupi dalších párů obuvi. Chodidlo tak má stále nové podněty a neustrne ve stereotypu.
Boty na trénink či do závodu
U silniční obuvi se vyskytuje ještě jedno dělení: objemové (tréninkové), tempové a závodní boty . Objemovky jsou vhodné na každodenní pobíhání, jsou více tlumené, těžší a stavěné pro dlouhou výdrž. Využít je mohou sportovci-amatéři při závodech o dlouhé distanci (ccca nad 20 km).
Tempové boty jsou vhodné pro běhání rychlejších úseků, závodní se pak vyznačují svou lehkostí. Nejsou vhodné na každodenní používání, a to nejen z toho důvodu, že jejich životnost může být klidně třeba jen 200 kilometrů. Využijete je jen v případě závodů či specifických tréninků.
Obuv s ohledem na došlap
S oporou, či bez opory (někdy též označení „support“ nebo „control"), obuv pro běžce s neutrálním, supinačním nebo pronačním došlapem? Toť otázka, která nemá jednoduchou odpověď. V dobách, kdy parametry jako pronace a supinace nikdo nesledoval a ani neléčil, se v obecném měřítku běhalo dokonce rychleji než dnes. Na druhou stranu vám dnes pomocí fyziky a biomechaniky dokáže specialista na běhání či fyzioterapeut vysvětlit, proč podporu paty či klenby mít.
Mini a maxi běžecká obuv
Dnes existuje také fenomén v podobě minimalistická obuv. Ta se snaží navrátit lidské chodidlo do stavu, z kterého vzešlo. Noha má v botě větší volnost pohybu a neposkytují se jí žádné berličky, žádné výztuhy či podpory. Vršek je pouze látkový. Podešev má nulový nebo velmi malý drop (výškový rozdíl mezi špičkou a patou). Celkově je nižší, málo tlumivá.
Mohlo by se zdát, že takzvaně maximalistická obuv je přesným opakem „minimusek“. Není tomu tak. V podstatě jsou si obě boty dost podobné - málo nebo žádné výztuhy, malý drop. Jen podrážka je řádně silná. Je to takový hybrid mezi standardní silničkou a minimalistickou obuví.
Běžecké přežitky
Kdysi se říkalo, že nevadí, když bota mírně tlačí, tahá, není úplně nepříjemná. „Však ono se to rozchodí!“ dnes už neplatí. Pokud vám bota na první obutí není příjemná a kdekoli tlačí nebo úplně nesedí, pryč s ní. Dnes je na trhu tolik druhů, typů a výrobců, že nějakou vhodnější určitě najdete.
Tip č. 3
Doporučuje se počítat s tím, že nohy mění během dne svoji délku i objem. Ráno jsou nejmenší, námahou natékají a trochu povoluje klenba, takže se chodidlo trochu natahuje do délky a šířky.
Také už přestalo platit, že na maratón by se nemělo vybíhat v nové, nevyzkoušené a neochozené obuvi. Technologie už jsou na takové úrovni, že i tady jsou obavy zbytečné. Pokud bota sedí a je dobrá, mohou jít strachy stranou. Přesto se takovým situacím pokuste vyhnout, přecházíte-li na zcela jiný druh obuvi. Že vám něco takového prošlo u silničky, nemusí nutně znamenat, že to tak bude i u trailové boty.