Článek
Plakáty dávaly jasně najevo, co se smí a nesmí. Žádné skleněné a plastové láhve, plechovky, nože, nůžky, jedy, výbušné materiály, slzný plyn. To byla jen část zakázaného pro tento den. Zvýšený počet detektorů kovů, bezpečnostní kamery a desítky policistů, kteří se účastnili maratónu přímo vedle běžců.
Počet detektorů kovů se zvýšil na padesát oproti předchozím čtyřem na předchozí události. U vstupních bran kontrola zavazadel, tašek. Pouze neporušené obaly nápojů a plastových sáčků byly povoleny. A to ještě omezeně - 200 mililitrů na láhev a dvojnásobný obsah maximálně na osobu.
To vše také jako jedna ze zkoušek pro zvládnutí bezpečnosti a zabránění teroristickému útoku, protože v roce 2020 bude japonská metropole pořád olympijské hry.
Svoji roli sehrála i nešťastná událost, která se stala na bostonském maratónu v roce 2013, kde zemřeli tři lidé. K tomu problémy s terorismem například ve Francii. Ta je sice od Japonska daleko, ale obavy panují nyní všude. Bohužel. Policejní útvar nasadil 4500 osob, včetně 64 důstojníků, kteří maratón sami běželi.
1200 kamer v ulicích
Tokijský maratón přitahuje velký počet zájemců, diváků. Podle odhadů šlo až o 1,6 miliónů osob, ty hlídalo na 1200 kamer v ulicích.
„Zajištění bezpečnosti všech zúčastněných je nejvyšší prioritou. Při maratónu budou velká bezpečnostní opatření, ale chceme, aby si ho běžci užili s klidnou myslí," pravil jeden z organizátorů ještě před závodem.
Tokijský maratón patří mezi největší světové maratóny podobně jako obdobné akce v Bostonu, Chicagu, Berlíně a New Yorku.