Hlavní obsah

Běhání v těhotenství: Rada zní jednoduše, poslouchejte své tělo

Praha

Co člověk, to jiný názor – ale tak je to vždycky se vším. A tak je nejlepší teorie, kdy se razí používat vlastní hlavu a poslouchat své tělo. Ne, to není klišé. Když to zkusíte, zjistíte, že se mnohdy obejdete bez rad zaručených odborníků. Platí to i o běhání v těhotenství. Cítíte se při běhu dobře? Dokud to tak bude, není třeba abyste s touto aktivitou končila.

Foto: Profimedia.cz

Běhání v těhotenství nemusí být problém.

Článek

Běh také může snížit riziko těhotenské cukrovky. Zátěžový test na cukr dnes podstupuje v těhotenství každá maminka a leckterá je výsledkem nemile překvapena. Lepší než dieta je tedy pohybová aktivita, při které cukry spálíte.

Ale pozor! Rozhodně nepomýšlejte na „vrcholové“ sportovní výkony, v těhotenství mluvíme o rekreačním běhu. Ubrat z tempa by měly i ženy, které před otěhotněním pravidelně běhaly či jinak sportovaly. Do osmnáctého týdne těhotenství by týdenní objem neměl překročit sedm hodin běhu, při vyšším zatížení totiž stoupá riziko potratu.

Názory na to, zda běh toto riziko zvyšuje, se dají rozdělit na dva hlavní proudy. Jedni tvrdí, že způsobuje škodlivé otřesy, a proto je dobré v těhotenství neběhat. Ti druzí argumentují, že v prvním trimestru má zárodek v děloze ještě spoustu místa. Pokud žena v prvním trimestru potratí, nebývá to kvůli běhu. Plod měl pravděpodobně nějakou vadu a v děloze by se neudržel, ani kdyby žena neběhala.

Jak dlouho běhat

Běhat byste měly pomalu a ne déle než 30 minut při tepové frekvenci do 75 % maxima. Pokud tepová frekvence dosáhne 140 tepů za minutu, zátěž by měla trvat do 15 minut, pak si raději dopřejte chodeckou pauzu.

Není ale dobré se přepínat a trhat rekordy. Ke správnému vývoji potřebuje miminko dostatek kyslíku, proto je dobré se příliš nezadýchávat – běhat tempové úseky je velmi nevhodné.

10 zásad pro běh v těhotenství

  1. Nezačínejte s novou pohybovou aktivitou, kterou jste před otěhotněním nedělaly.
  2. Dodržujte pitný režim, předejdete dehydrataci.
  3. Neběhejte do velké únavy.
  4. Předcházejte přehřátí.
  5. Dýchejte rovnoměrně, nezadržujte dech.
  6. Volte vhodné oblečení a obuv.
  7. Neběhejte ve vysoké nadmořské výšce, kde je nižší podíl kyslíku ve vzduchu.
  8. Běhejte v bezpečném terénu.
  9. Pokud se necítíte ve své kůži, zůstaňte raději doma
  10. Poraďte se s lékařem při pravidelných těhotenských prohlídkách.

Výhody běhu v těhotenství

Ženy, které pravidelně běhají, mívají vytrénovaný kardiovaskulární systém a svalstvo dolních končetin a trupu. V těhotenství tak mají výhodu při narůstajících nárocích na zatěžování posturálního svalstva. Lépe ho snášejí, přibírají méně kilogramů a po porodu se snáze vracejí k původním proporcím a kondici.

Nevýhody běhání v těhotenství

Nevýhody běhání v těhotenství může být velké zadýchání a určitá nemožnost dech zklidnit. Může také dojít k závratím, bolestem hlavy i hrudi. S nárůstem váhy pak mohou být díky běžeckým otřesům více zatíženy klouby a svaly, které také mohou začít bolet. V krajním případě může dojít také k vaginálnímu krvácení.

Kdykoliv během těhotenství však platí, že jakmile vás někde něco začne tlačit nebo píchat, měly byste zpomalit nebo úplně zastavit. Sledovat varovné signály se rozhodně vyplatí – nemusí je totiž vysílat jen vaše tělo, ale i tělíčko vašeho miminka. V těchto případech pak konzultujte další aktivity se svým lékařem.

„Když se nastávající maminka cítí dobře, může běhat do doby, kdy je jí to příjemné a má z toho radost,“ říká Kateřina Nekolná, moderátorka sportovních zpráv České televize, bývalá reprezentantka v atletickém sedmiboji, a také dvojnásobná maminka. „Já jsem běhala a pak jsem až do osmého měsíce hrála golf.“

Každé těhotenství je jiné, a proto jediná opravdu dobrá rada zní: poslouchejte své tělo.

Související témata: