Článek
V dnešní době chodí a běhá velká část obyvatel této planety naboso nebo jen s minimem ochrany chodidel. Lidské tělo je na něco takového od přírody stavěné. Moderní člověk se ho ovšem snaží přeučit na obuv v podstatě od narození.
S rozvojem moderní společnosti přišel rozvoj také v oblasti obuvnictví. A ploska nohy tak přestala zkoumat terén pod sebou. Odborné zdroje přitom říkají, že chodila jsou pomyslná čidla, která mozku říkají, na jakou oblast došlapuje. Mozek pak na tento terén reaguje a vysílá pokyn patřičným svalům, aby se zpevnily. K tomu však v případě nošení obuvi s podrážkou nedochází v takové míře, plosky jsou tam více otupené.
Výhody chůze či běhu na boso
Z výše uvedeného tak vyplývá, že pokud neuzavřete svou nohu do boty, vaše tělo bude lépe vnímat dotyk plosky se zemí. Díky tomu se tak zaktivují menší i větší skupiny svalstva a to nejen na chodidle, zlepší se vám postura, napřímíte se. Zmenší se také vám krok, avšak za ceny zlepšení techniky nášlapu. V neposlední řadě pak zlepšíte přirozenou schopnost svalů a šlach, respektive kloubů, tlumit dopady.
Nevýhody chůze a běhu na boso
Hlavní nevýhodou je bolest končetin, v případě nedodržení postupného procesu přivykání si na chození bez bot. Mohou to odnést kotníky, kolena i kyčle, stejně jako achillovky či okostice. Začínejte opravdu pomalu a postupně!
Při chůzi či běhu na boso také dojde k poklesu vaší rychlosti, sníží se vám dynamika i tempo běhu. Stejně tak existuje velké riziko, že si do plosky nohy vrazíte nebezpečný předmět.
Jak začít s běháním naboso?
Pokud i přesto pozitiva u vás převážila nad negativy, směle do toho. Hned v úvodu však musíme zdůraznit: Nikam nespěchejte! Nejlépe je začít pouhou chůzí. Princip přivykání na chodidlo neopatřené obuví je stejný jako při otužování. Nejlepší je začít v letních měsících – třikrát do týdne po pěti minutách. Nejlépe ráno, v trávě, ještě za rosy se procházet bez bot a ponožek.
Přidejte také kompenzační péči o vaše chodidla. Zařaďte do svého pohybu cviky podporující klenbu, procvičuje aktivaci palce i ostatních prstů, v běžném provozu noste co nejširší obuv. A v neposlední řadě se klidně poraďte s fyzioterapeutem.
Až si vaše noha trochu zvykne na daná cvičení, zkuste se pro první běžecké pokusy spíše podívat po minimalistických či barefoot botech. Mohou být dobrým přechodem k vaší cestě za během na boso.
Až vyběhnete, našlapujte měkce. Snažte se mít aktivní prsty a současně pozorujte, jak na nový pocit reaguje vaše tělo. Z počátku volte samozřejmě kratší vzdálenosti, nebojte se tyto výběhy střídat s během v klasické obuvi. Nyní už jen dopřejte dostatek času, během kterého si vaše tělo bude zvykat na nový styl běhu.
Postupně upravujte poměr mezi během bez bot či v barefoot a během v běžné sportovní obuvi, cvičte kompenzační cviky, které vám pomohou tuto přechodnou fázi zvládnout zdravě a bez bolesti. A hlavně nespěchejte.