Článek
Dovolte lehké shrnutí na úvod. K deseti zblokovaným střelám přidal dvacetiletý Wembanyama, jednička posledního draftu, ještě 27 bodů, 14 doskoků, pět asistencí, poskládal triple double a zapsal se do statistik stylem, co před ním v historii soutěže dokázali jen Hakeem Olajuwon (dokonce čtyřikrát!), Kareem Abdul-Jabbar, Ralph Sampson a David Robinson.
Mladíkovi z Versailles navíc stačilo na nevšední počin během vítězství San Antonio Spurs nad Toronto Raptors (122:99) necelých 29 minut na palubovce. „Musíme zjistit, jak na něj, vždyť ho v lize budeme potkávat ještě patnáct let,“ dumal Darko Rajakovič, kouč poražených.
Jenže NBA nebude hledat recept jen na 224 centimetrů vysokého Wembanyamu, ale i na jeho zatraceně talentované krajany. Francie totiž chrlí basketbalové dlouhány nevídaným tempem.
Stačí letmý pohled na předpokládané pořadí letošního draftu, jak ho seskládala stanice ESPN. První místo? Francouz, 207 centimetrů. Druhé místo? Francouz, 216 centimetrů.
Přitom jedna z evropských basketbalových velmocí není zvyklá, že by draftu NBA kralovala. Wembanyama byl její první jedničkou v historii, za ním následuje až Killian Hayes coby celková sedmička v roce 2020, jehož angažmá v Detroit Pistons se proměnilo v jeden obrovitý propadák. Ani osmý Frank Ntilikina (2017, New York Knicks) zrovna nezazářil, u Bilala Coulibalyho (7. celkově v 2023, nyní Washington Wizards) je na hodnocení ještě brzy.
Ale zpátky ke dvojici Wembanyamových následovníků.
„Na prvním místě je díky své ohromující produktivitě, úspěšnosti a vyrovnanosti, kterou předvádí v dresu JL Bourg,“ dočtete se v hodnocení reportéra Jonathana Givonyho na stránkách zámořského mediálního giganta o jistém Zacchariem Risacherovi. „Je mu teprve osmnáct a zvládne bránit jakoukoliv pozici.“
You have my attention (again) Zaccharie Risacher 🧐
— Tyler Rucker (@tyler_rucker) February 7, 2024
pic.twitter.com/hmA2h6T2TN
I přes velice slušnou výšku hrává Risacher na křídelní pozici číslo tři čili small-forwarda, jak by řekli v Americe. Tedy nikoliv pod košem jako Wembanyama nebo Alex Sarr, který se s potomkem stříbrného olympijského medailisty Stéphana Risachera utká na dražbě talentů o příčku nejvyšší.
Sarr, další osmnáctiletý prospekt, se vydal jinou cestu. Na francouzských parketách byste ho vyhlíželi marně, prohání se totiž po Austrálii. „Zatím není konzistentní. Jednou předvedl 18 bodů a pět bloků, pak zase neodehrál ani deset minut,“ varuje před nedostatky basketbalisty Perthu na stránkách ESPN další expert Jeremy Woo.
Alex Sarr in less than 30 seconds:
— Jack Kelly (@jack_kelly_313) February 12, 2024
Dribbles into a spin jumper.
Blocks the shot and recovers the ball.
Pushes in transition to half court, generating a fast break opportunity.
Crazy potential at 7-foot-1. pic.twitter.com/NKHNxrqs5T
Ovšem pořád jde o výjimečného hráče, který na svůj věk ukazuje nezvyklou defenzivní vyspělost. K tomu je pohyblivý, což u podobných dlouhánů rozhodně nebývá pravidlem. A z vrstevníků možná kromě Risachera jednoduše nikdo lepší není.
V projekci nejlepší desítky pro draft roku 2024 navíc ještě číhá Tidjane Salaün. 206 centimetrů, osmnáct let, výborný střelec, aktivní na obou stranách palubovky. Budoucnost Francie je zářivá.