Nymburk získal senzační výhru na palubovce tureckého giganta

Basketbalisté Nymburka vyhráli v Lize mistrů na hřišti Galatasaraye Istanbul 87:75 a i podruhé ve skupině D uspěli. Svěřenci trenéra Francesca Tabelliniho navázali na středeční vítězství také venku nad řeckým týmem Promitheas Patras 86:78. V Turecku přispěl k úspěchu českého šampiona 15 body a devíti doskoky Christian Bishop. Nymburk porazil Galatasaray vůbec poprvé, další duel ho čeká v úterý 22. října v Praze na Královce proti německému týmu Rasta Vechta.

Basketbalisté Nymburka

Dvouciferný počet bodů za vítěze zaznamenali také Jaromír Bohačík (13), Stephen Brown (12) a kapitán Martin Kříž (10). Domácí, kteří na úvod porazili před vlastním publikem Vechtu 103:91, nepomohlo ani 19 bodů Jamese Palmera.

Hráči Galatasaraye čekali na první body pět minut a 29 sekund a do té doby už získal Nymburk vedení 11:0, na němž se šesti body podílel Kříž. Nulu na kontě favorizovaných domácích odmazal až trojkou Palmer, když se to o pět sekund dříve nepovedlo ani při jednom ze dvou trestných hodů Ángelu Delgadovi. Přestože se turecký celek rozjel, Nymburk si držel náskok i díky čtyřem trojkám za první čtvrtinu, z nichž dvě dal J.T. Shumate.

Druhou desetiminutovku načal trojkou Bohačík, Nighael Ceaser přidal alley oop po přihrávce Ondřeje Sehnala a byl z toho náskok 28:13. Domácí se i díky dvěma trojkám Palmera za sebou přiblížili na rozdíl devíti bodů, ale Nymburk odpověděl sedmibodovou šňůrou zakončenou Bohačíkovou trefou z dálky. Potom Caeser pěti body zajistil hostům vedení 43:24. Galarasaray do poločasu zkorigoval stav na 37:46.

Po pauze začal Nymburk zase dobře díky dvěma Bishopovým košům a ve 25. minutě posunul Bohačík náskok na 53:39. Galatasaray stáhl ztrátu dvakrát na osm bodů, jenže Nymburk už mu více nepovolil. Naopak v úvodu závěrečné čtvrtiny po trojkách Františka Rylicha a Sehnala vedl o 15 bodů. Domácí se ještě snažili finišovat. Ebuka Izundu snížil 112 sekund před koncem na 75:80, ale po Brownově střele dopíchl balon do koše Bishop a Nymburk ještě pěti body vylepšil konečné skóre.

Basketbalová Liga mistrů - 1. kolo, skupina D:
Galatarasay Istanbul - ERA Nymburk 75:87 (13:23, 37:46, 57:66)
Nejvíce bodů: Palmer 19, Cummings a Livingston po 12 - Bishop 15, Bohačík 13, Brown 12. Fauly: 19:26. Trestné hody: 16/18 - 23/17. Trojky: 9:10. Doskoky: 36:39.