Článek
"Vzpomínku na výhru v Eurolize mám uloženou velmi živě v paměti," uvedla Robinsonová, která se s Vaughnovou vrátila do Česka v rámci programu Envoy a podpory ženského sportu. "Měly jsme opravdu skvělý tým, a přesto nám nikdo nevěřil. Byla tu úžasná podpora od fanoušků a výhoda domácího prostředí se opravdu projevila. S Kiou si v průběhu celé cesty vyprávíme naše oblíbené historky, takže se mi to ještě víc vybavilo," líčila Robinsonová.
USK zdolal před osmi lety ve Final Four na Královce nejprve Fenerbahce Istanbul (62:49) a v boji o titul zaskočil favorizovaný Jekatěrinburg (72:68). Robinsonová se ve finále blýskla 24 body, Vaughnová přidala dalších 18 a získala ocenění pro nejužitečnější hráčku turnaje.
"Z tehdejšího Final Four si pamatuji snad úplně všechno. Bylo úžasné moct hostit tak velkou akci a vidět po městě naše billboardy. Fanoušci nás poznávali po městě a gratulovali nám k postupu na takový turnaj. Věděly jsme, že do toho musíme dát všechno. Organizace stála spoustu peněz, takže jsme cítily tlak uspět," vyprávěla Vaughnová.
"Nakonec se to podařilo a ten pocit byl neuvěřitelný. Mohly jsme slavit s našimi fanoušky a v našem městě, což bylo super. Porazily jsme silné basketbalové kluby z Turecka a Ruska, takže to bylo úžasné," podotkla Vaughnová, která má vedle amerického i české občanství a reprezentovala na mistrovství Evropy 2017. Naposledy hrála za Česko v roce 2019.
Podle obou hráček je USK Praha v podobné pozici jako v roce 2015, kdy se od něj úspěch nečekal. I proto by mohl triumf zopakovat. České mistryně vyzvou v semifinále turecký Mersin, druhou dvojici tvoří Fenerbahce a Schio. Turnaj začne 14. dubna a vrcholí o dva dny později.
"Letos jsem hodně sledovala Euroligu i EuroCup a fandila jsem USK, protože jsou v podobné pozici outsidera, jako jsme byly my v roce 2015. Nata (Hejková) je skvělá trenérka a umí výborně tým připravit. Favoritem je podle mě Fenerbahce, které je našlapané, ale hraje se na jeden zápas, takže se může stát všechno a držím USK palce," uvedla Robinsonová.
Podobně vidí šance i Vaughnová. "Vím, že se USK nedávají na Final Four příliš velké šance, ale to bylo i v roce 2015. Věřím, že když hráčky budou sebevědomé a dostanou podporu od fanoušků, může se stát cokoliv," doplnila.
Obě hráčky na angažmá v Praze často vzpomínají a do Česka se rády vracejí. Třiatřicetiletá Robinsonová se po srpnové operaci ramena rozhodla vynechat působení v evropských týmech a připravuje se na další sezonu ve WNBA. "Už se ale těším, že v příští sezoně zase budu hrát v Evropě. Chci poznávat nové země, poznat novou kulturu, nové jídlo a učit se nové věci," řekla.
O tři roky starší Vaughnová vloni ukončila kariéru. Díky projektu WNBA na podporu bývalých basketbalistek ale zůstává dál u sportu. "V Atlantě, kde jsem kariéru zakončila, mi dovolili být součástí trenérského štábu, pozorovat práci trenéra, generálního manažera nebo i třeba televizní štáb. Uvidím, jak se to vyvine. Za pár let možná budu trenérka, manažerka nebo můžu vlastnit svůj tým. Nechávám tomu volný průběh," dodala Vaughnová.