Dominantní Češky přejely Venezuelu a v semifinále na ně čeká domácí Mexiko

Ani půlhodinové zpoždění začátku zápasu proti Venezuele české basketbalistky nezastavilo a s přehledem postoupily do semifinále předkvalifikace mistrovství světa. Poslední zápas ve skupinové fázi Češky vyhrály 86:49. V semifinále se utkají s domácím Mexikem. Vstupenku do hlavní fáze kvalifikace si zajistí jen vítěz turnaje.

České hráčky postoupily do semifinále předkvalifikace MS

Postup ze skupiny měly svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové jistý už před posledním zápasem s Venezuelou. Definitivní jistotu jim dalo vítězství Korejek nad Mali a reprezentantky si tak mohly dovolit s jihoamerickým týmem i prohrát. Přesto Češky zápas nevypustily.

Nerozhodil je ani posunutý start duelu. Kvůli kolapsu hráčky Mali z předchozího zápasu a čekání na sanitku, zazněl úvodní hvizd zápasu českých hráček s Venezuelou o třicet minut později. A delší pauza jako by oba celky nakopla.

Rozehrávačka Eliška Hamzová během zápasu předkvalifikace MS proti Venezuele.

Venezuelanky se po třech nepovedených útocích Češek dostaly do vedení, skóre se ale v úvodních minutách přelévalo ze strany na stranu a oběma týmům se dařilo trefovat do koše. Soupeřky dokonce minuly první střelu až ve čtvrté minutě, úspěšnost Venezuely pak začala ochabovat. Přesto úvodni desetiminutovka přinesla neskutečných 49 bodů a vedení národního týmu 30:19.

Do druhé části tedy vstupovaly české hráčky s náskokem jedenácti bodů a svoji dominanci jen potvrzovaly. Ještě před poločasem své vedení navýšily, Venezuele dovolily pouze šest bodů a do šaten odcházely s pohodlným dvaadvacetibodovým polštářem.

Julie Pospíšilová dala Venezuele osm bodů.

Ve druhém poločase už soupeřky na precizní českou obranu jen stěží hledaly recept. Pod košem znovu vynikající Češky dobře bránily, nutily svou hrou Venezuelanky k chybám, promenily třináct trojek a zápas byl jasně v jejich režii.

Svěřenkyně Romany Ptáčkové si v Mexiku došly v klidu i pro třetí výhru. Do zápasu se zapojilo všech dvanáct hráček a každá k vítězství přispěly i střelecky. V poslední čtvrtině si Češky s oporami na střídačce mohly dovolit zvolnit tempo a pošetřit síly.

Ze skupiny A české hráčky postoupily z prvního místa. Do semifinálové fáze turnaje je doprovodí Korea. Semifinále budou Češky hrát v noci ze soboty na neděli. Na soupeřky si ale musely asi šest hodin počkat. Nakonec narazí na domácí Mexiko, které prohrálo s Černou Horou až v prodloužení 71:74. V přípravě české basketbalistky mexický tým zdolaly.