Český hegemon vyloupil Benátky. Chomutov se vykopal z obří jámy

Basketbalistky ZVVZ USK Praha zvítězily ve 3. kole Evropské ligy na hřišti Benátek 86:66 a po druhé výhře v soutěži se přiblížily postupu ze skupiny D. České mistryně táhla znovu španělská reprezentantka María Condeová, která nasbírala 20 bodů. Double double za 19 bodů a 11 doskoků přidala po návratu její americká spoluhráčka Brionna Jonesová. Benátkám, které utržily první porážku v sezoně, nepomohlo 16 bodů Awak Kuierové. Žabiny prohrály ve 3. kole Evropské ligy ve francouzském Bourges 70:91 a ve skupině B jsou třetí s bilancí jedné výhry a dvou porážek.

Pražské basketbalistky (na archivním snímku) zvítězily v Benátkách.

Obhájkyně bronzu z USK zaznamenaly v prestižní soutěži druhou výhru po sobě a navázaly na týden staré domácí vítězství nad Györem (82:68). Spolu s Benátkami a Valencií mají na kontě pět bodů, Györ je se třemi body čtvrtý. Do další fáze postoupí tři nejlepší týmy a přenesou si s sebou i dosažené výsledky. Další zápas v Evropské lize čeká Pražanky v úterý doma proti Valencii.

Úřadující české mistryně měly na rozdíl od minulých zápasů k dispozici uzdravenou španělskou rozehrávačku Maite Cazorlaovou, po působení ve WNBA se k týmu připojila i Jonesová. Obě byly v základní sestavě a po necelých čtyřech minutách už měly na kontě čtyři body. První čtvrtinu vyhrály Pražanky 22:13.

Ve druhé desetiminutovce získaly svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové poprvé dvojciferný náskok. K Jonesové se střelecky přidala Condeová a obě hráčky nastřádaly do poločasu 11 bodů. Domácí tým držela autorka 16 bodů Kuierová, hráčky USK šly do kabin s jedenáctibodovým trhákem (48:37).

Ani po přestávce se obraz hry příliš nezměnil. Benátky se snažily vrátit do zápasu, blíže než na rozdíl 11 bodů se ale nedostaly. Hráčky USK si před závěrečnou čtvrtinou vypracovaly patnáctibodové vedení a v závěru ho ještě navýšily. Vítězství o 20 bodů zpečetila v závěrečné minutě po nájezdu do koše Jonesová. Pražanky předčily soupeřky i v doskocích poměrem 43:28.

Kruta prohra, říká trenér

Basketbalistky Žabin prohrály v 3. kole Evropské ligy v Bourges 70:91 a v polovině skupiny B mají bilanci jedné výhry a dvou porážek. Francouzský tým o své výhře rozhodl šňůrou třinácti bodů v závěru třetí čtvrtiny. Nejlepší střelkyní Brňanek byla Elissa Cunaneová s 15 body.

„Je to pro nás dost krutá prohra, byli jsme ve vedení déle než Bourges. Rozhodly naše ztráty, body z druhých šancí, na které jsme nezareagovali, a jejich síla pod košem,“ řekl v nahrávce pro média trenér Žabin Viktor Pruša.

Český vicemistr je v tabulce skupiny na třetím místě za neporaženým Mersinem a svým dnešním přemožitelem. Příští týden hraje v Řecku s Olympiakosem, který brněnské hráčky doma porazily 92:61. Žabiny si stále drží naději na postup, do další fáze projdou tři nejlepší týmy ze skupiny.

Brňanky vstoupily do zápasu bez velkého respektu k trojnásobnému vítězi prestižní soutěže. Výškovou převahu domácích basketbalistek eliminovaly týmovým pojetím a důležitá pro další vývoj byla skutečnost, že si nenechaly utéct úvod.

Naopak výbornou střelbou a kombinační hrou si v první čtvrtině udržovaly mírný náskok, na čemž se podílelo hned sedm střelkyň v brněnských řadách, ale především téměř neomylná Nikola Dudášová. Na to francouzský celek reagoval podkošovou dominancí Amy Okonkwové a Kariaty Diabyové, které dohromady daly 49 bodů. „Jejich síla a fyzická převaha pod košem byla rozhodující,“ konstatoval Pruša.

Vyrovnaná partie pokračovala i v úvodu druhého poločasu. Brňankám hrál do karet stále kolektivní výkon s pestrou kombinací, domácím zase silové pojetí fyzicky disponovaných pivotek.

Zlom nastal na konci třetí čtvrtiny. Žabiny opustila přesnost střelby, Bourges ji naopak získal a výsledkem byla domácí šňůra 13 bodů. „Začali jsme hrát pasivně a individualisticky, za což nás soupeř potrestal,“ uvedl kouč Žabin. To se ukázalo jako rozhodující. Český vicemistr už nenašel dostatek sil a prohrál nakonec rozdílem 21 bodů.

Smazaly propastnou ztrátu

Další velký obrat předvedly basketbalistky Chomutova a ve čtvrtém kole Evropského poháru zvítězily na hřišti AEL Limassol 84:77. S kyperským týmem přitom ve druhé čtvrtině prohrávaly až o 19 bodů.

Svěřenkyně trenéra Pavla Staňka jsou po premiérovém venkovním vítězství v soutěži, v níž startují podruhé, na postupovém druhém místě skupiny A za stoprocentním Lyonem. Na jeho palubovce v minulém kole Levhartice prohrály 50:86, předtím na úvod doma porazily Gorzów 90:84.

Chomutov uspěl po obratu podobně jako v předchozích zápasech v lize s Hradcem Králové a KP Tany Brno či pohárovém souboji s Gorzówem.

Výborný zápas odehrála Kateřina Rokošová, která nasbírala 21 bodů. K tomu přidala 19 doskoků, čímž vytvořila rekord tohoto ročníku EuroCupu. Reprezentační pivotka měla velkou zásluhou na tom, že hostující tým předčil soupeře na doskoku v poměru 53:32. Limassolu nepomohlo 22 bodů Srbky Teodory Turudičové a prohrál i potřetí.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:
Skupina D:
Benátky - ZVVZ USK Praha 66:86 (13:22, 37:48, 53:68)
Nejvíce bodů: Kuierová 16, Cubajová 12, Fassinaová 9 - Condeová 20, Jonesová 19, Ayayiová, Hofová a Cazorlaová po 9. Fauly: 20:13. Trestné hody: 5/4 - 23/21. Trojky: 10:7. Doskoky: 28:43.
Skupina B:
Bourges - Žabiny Brno 91:70 (20:21, 44:44, 70:58).
Nejvíce bodů: Diabyová 25, Okonkwová 24, Duchetová 13 - Cunaneová 15, Dudášová a Sklenářová po 13. Fauly: 18:20. Trestné hody: 27/19 - 16/11. Trojky: 6:9. Doskoky: 31:31.