Hlavní obsah

Česku chybí pravá basketbalová hala. Haag nastavil zrcadlo

Cestu na EuroBasket si Češi zkomplikovali porážkou 70:77 s Nizozemskem a v rachotu tří a půl tisíce fanoušků. Haag připravil reprezentantům více než důstojné prostředí, a především vyloženě basketbalové. Zato v tuzemsku podobná hala chybí.

Foto: Profimedia.cz

Sportcampus Zuiderpark a přilehlá sportoviště v Haagu

Článek

Haag (od našeho zpravodaje) – Na první pohled si jí ani nevšimnete, komplex Sportcampus Zuiderpark je ale ohromnou stavbou, kterou před sedmi lety slavnostně otevřeli uprostřed zelené pláně. Vůbec neruší, splývá s okolím, kolem najdete venkovní basketbalový plácek, beachvolejbalový kurt s tribunami, několik fotbalových hřišť pro mládež nebo zídku s barevným portrétem haagské legendy Aada Mansvelda. Po trávníku se zvesela promenádují kachny, sem tam prosviští zajíc a v srpnu hostil areál cyklistické nadšence coby centrum první etapy ročníku dámské Tour de France.

Jakmile vklouznete přes vstupní dveře před recepci, musíte si pořádně prostudovat plánek, abyste hlavní halu vůbec našli. Pompézní kampus nabízí 11 moderních sportovišť včetně krytých beachvolejbalových hřišť, gymnastické haly nebo tanečního sálu. Jednoduše všesportovní ráj.

Foto: Šimon Tittel, Sport.cz

Zeď s portrétem Aada Mansvelda v Haagu

Když se propletete kolem citátu Michaela Jordana o překážkách, které basketbalistu nesmí nikdy zastavit, i kdyby narazil hlavou do zdi, přivítá vás 3600 červených sedaček. Vysokánská tribuna naproti střídačkám působí pro hráče na ploše až hrozivě. Zároveň jsou fandové proklatě blízko palubovce.

„Víte, tohle je klasická basketbalová hala. Takových bychom potřebovali víc i v Česku. S kapacitou čtyř tisíc míst, možná pěti tisíc, víc není třeba. A jenom pro basketbal. Pokud chcete dělat basketu reklamu, potřebujete pro to správné haly,“ vykládal španělský trenér českého výběru Diego Ocampo. „Hala je moc pěkná, fanoušci fandili, atmosféra super,“ doplnil kapitán Vojtěch Hruban.

Je fakt, že ryze basketbalových arén si reprezentanti doma příliš neužijí. Pro soutěžní utkání FIBA splňuje normy pouze jediná – opavská, která navíc momentálně není po nedávných povodních zrovna v ideálním stavu.

V Opavě si Češi naposledy zahráli v listopadu před třemi lety proti Litvě, dalších dvanáct soutěžních kláních na domácí půdě hostily haly primárně hokejové – pětkrát pražská Oarena během EuroBasketu, jednou chomutovská Rocknet aréna a šestkrát pardubická Enteria arena, jež je domovem české reprezentace v poslední době nejčastěji a zřejmě tomu tak bude i dál.

„Budeme s Pardubicemi pracovat na nové smlouvě. Jsou téměř uprostřed republiky, z Prahy jste tam vlakem za hodinu. Stojíme o dlouhodobější spolupráci,“ říká pro Sport.cz marketingový ředitel české basketbalové federace Martin Peterka.

Foto: Šimon Tittel, Sport.cz

Pohled na Sportcampus Zuiderpark zvenčí

Jenže pořád platí, že pardubická hala je konstruována především pro hokejové zápasy. Češi jsou z kvalifikační skupiny F mimochodem vůbec jediným týmem, který své duely nepořádá v halách pro míčové sporty. Nizozemci hrají ve zmíněném komplexu za dvě miliardy v Haagu, Řekové využívají Stadion míru a přátelství v Pireu či PAOK Sports Arenu v Soluni, Britové zase svá utkání o EuroBasket umístili do londýnské Copper Box Areny, která vznikla pro potřeby tamní olympiády v roce 2012, a do Vertu Motors Areny v Newcastlu.

Česko si na luxusní basketbalový domov musí počkat. Pražské haly Královka a Folimanka zdaleka nesplňují podmínky pro mezinárodní střetnutí, jednorázový chomutovský pokus se sice hráčům líbil, ale i tam byla palubovka zatraceně daleko od tribun. „Tím, že byla menší hala, byla i lepší atmosféra. Čímž nechci říct, že v Pardubicích by byla špatná. Ale menší hala vytvoří zvukově lepší kulisu,“ říkal tehdy pivot Ondřej Balvín. A šéf českého basketbalu Miroslav Jansta dodával: „Prostředí nádherné. Jen je škoda, že to není ryze basketbalová hala, ale hokejová.“

Foto: Václav Mudra/CZ.BASKETBALL

Pohled na Sportcampus Zuiderpark během duelu Nizozemska s Českem

Kdy se Česko může dočkat basketbalové haly pro potřeby reprezentace? Naději přinášejí opět Pardubice a projekt Dukla sportovní. „Už se koplo do země,“ říká Peterka s tím, že multifunkční hala pro míčové sporty by měla mít kapacitu kolem 3700 míst. O basketbalové aréně se už dlouho mluví v Ostravě, reprezentace jako potenciální variantu pro domovské zápasy vnímá i hokejový stadion v Jihlavě, který prochází rekonstrukcí.

Než ale bude některý z nových stánků k dispozici, budou basketbalisté s největší pravděpodobností doma v pardubické Enteria areně. Opavu sráží horší dopravní dostupnost pro zbytek republiky. „A je daleko i pro nás coby národní tým,“ podotýká Peterka.

Zkušenost z Haagu nicméně opět ukázala, jak by se Česku důstojná hala pro míčové sporty hodila. „Osobně mám čistě basketbalové arény radši. Třeba v německé lize máte takových hodně. Haly jsou menší, diváci jsou blíž. Úplně jinak vnímáte atmosféru,“ říká reprezentační rozehrávač Ondřej Sehnal. „Ale zároveň není na pardubické hale vůbec nic špatného,“ dodává.

Související témata: