Česko - Mali 84:63Boj o MS začaly basketbalistky africkým skalpem

Cesta k prvnímu vítězství v předkvalifikaci MS české basketbalistky dost bolela, protože měly proti sobě extrémně tvrdě hrající tým Mali. Na mexické půdě si ale reprezentantky s nezvyklým africkým stylem poradily, a nakonec zvítězily jasně rozdílem jednadvaceti bodů 84:63.

České basketbalistky zahájily předkvalifikaci MS výhrou nad Mali.

Zápas před poloprázdným hledištěm haly, která při OH 1968 hostila turnaj volejbalistů, začaly Češky trochu nervózně a musely najít způsob, jak čelit živelné hře bronzového celku posledního afrického šampionátu, kterou provázela značná tvrdost podpořená i častou střelbou z trojkové vzdálenosti.

Naštěstí zdálky nebylo Mali moc úspěšné, v úvodní čtvrthodině proměnilo jen dva z třinácti pokusů. Národní tým získal brzy osmibodovou šňůrou uklidňující vedení 18:10. Soupeřky pak do konce první čtvrtiny nedokázaly dát koš ze hry, narážely totiž na dobře fungující českou obranu a měly velké potíže se zastavením rychlého protiútoku.

Náskok reprezentantek utěšeně rostl, když se dařilo dostávat míč pod koš na neomylně zakončující pivotku Reisingerovou i získávat herní pohodu vysokou převahou na doskoku. Zřetelný byl také rozdíl v úspěšnosti střelby, protože česká přesahovala pětapadesát procent, zatímco u Mali se jednalo o necelých třicet.

S Julií Reisingerovou si obrana Mali nevěděla rady.

V 16. minutě to bylo už 39:19 pro reprezentantky, které dobře čistily území pod vlastním košem a do hry se pak dostávaly i české náhradnice. Africký celek proti nim předváděl ještě agresivnější styl než ze začátku, vynucoval si tlak na balón a srovnal tím krok.

Platilo to i pro třetí čtvrtinu, kdy ze hry národního týmu začala mizet energie a k tomu si pochroumala zápěstí Reisingerová, což ji na čas posadilo na lavičku. Další reprezentantky se dostávaly do potíží s fauly a téměř zničující byl počet českých ztrát, který na začátku posledního dějství narostl už na 23.

Mali se herně vzpamatovalo a začalo kousat, šest minut před koncem snížilo na rozdíl deseti bodů (72:62). Naštěstí se národní tým včas vrátil k precizní obranné činnosti a jednoduchosti ve hře pod košem, čímž zlomil odpor soupeřek z Afriky.

Další utkání sehrají české ženy v Mexico City ve středu v 1.30 h ráno našeho času s Koreou, která předkvalifikační turnaj začala nečekanou porážkou 78:84 od Venezuely. Dva nejlepší celky ze skupiny postoupí do semifinále, ve kterém narazí na soupeře z druhé skupiny ve složení Mexiko, Černá Hora, Nový Zéland a Mosambik. Do hlavní fáze kvalifikace se dostanou pouze vítězky turnaje.

Předkvalifikace MS 2026 basketbalistek v Mexiku – skupina II
Česko–Mali 84:63
Nejvíce bodů: Reisingerová 21, Čechová 15, Sklenářová 11, Stoupalová 8 – Dembeleová 18, Ndiayeová 15, Thienouová 9, Haidaraová 5, čtvrtiny 25:13, 23:22, 17:20, 19:8.