Basketbalistky Žabin vstoupily do Euroligy jasnou výhrou nad Olympiakosem

Basketbalistky Žabin vstoupily po deseti letech do Evropské ligy vítězně. V prvním kole skupiny B porazily řeckého mistra Olympiakos Pireus přesvědčivě 92:61, k vysoké výhře si pomohly 16 trojkami. O nejvíce bodů - shodně 17 - se v dresu českých vicemistryň postaraly Eliška Hamzová, Elissa Cunaneová a Nikola Dudášová. Double double za deset bodů a deset doskoků zaznamenala Stephanie Kostowiczová.

Petra Záplatová z BK Žabiny Brno se s fanoušky raduje z vítězství.

Brňanky se do nejprestižnější evropské soutěže vrátily poprvé od sezony 2014/15, poté co v kvalifikaci přehrály Szekszárd. Ve skupině mají vedle Olympiakosu také turecký Mersin a francouzský celek Bourges.

Žabiny vstoupily do utkání koncentrovaně, dobře doskakovaly pod oběma koši a zásluhou solidní střelby si vytvořily náskok až jedenácti bodů (22:11). Jenže několik nepozorností v obraně nahrálo do karet řeckým mistryním, které šňůrou osmi bodů stáhly poměrně jasné vedení Brňanek.

Zápas ve vysokém tempu pokračoval i ve druhé čtvrtině. Žabiny si v ní záhy vzaly zpět výraznější náskok, když eliminovaly americké opory Pireu Lambertovou s Rebeccou Tobinovou, ale hlavně přidaly přesnou střelbu trojek i zpod koše.

V poločase vedly Žabiny rozdílem 17 bodů a náskok nadále zvyšovaly. Dokázaly udržet vysoké tempo hry i zásluhou rotace v sestavě, v níž se dařilo také hráčkám z lavičky. Když se k tomu přidala i úspěšná střelba, narýsovala se brněnským basketbalistkám cesta k prvnímu euroligovému vítězství.

Před poslední čtvrtinou vedly domácí hráčky 74:49, ale v tempu hry ani na chvíli nepolevily. Základ vítězství tkvěl v důsledné a účinné obraně a stále téměř neomylné střelbě trojek. Statistickou zajímavostí byl fakt, že procento úspěšnosti trojek (59,3) bylo vyšší než procento proměněných trestných hodů (50). Součtem všech pozitiv pak byla výhra 92:61.

Další zápas sehrají Žabiny příští středu v Mersinu, který v uplynulém ročníku této soutěže obsadil čtvrté místo po prohře o bronz s USK Praha. Ten začne soutěž ve středu s Valencií.

Evropská liga basketbalistek - 1. kolo:
Skupina B:
Žabiny Brno - Olympiakos Pireus 92:61 (22:19, 50:33, 74:49)
Nejvíce bodů: E. Hamzová, Cunaneová a Dudášová všechny 17 - Hempeová 21, Christinakiová 11, Tobinová 10. Fauly: 22:17. Trestné hody: 12/6 - 21/15. Trojky: 16:6. Doskoky: 38:25.