Basketbalistky USK porazily na závěr skupiny Rigu, Jonesová dala 32 bodů

Basketbalistky USK Praha porazily v dohrávaném utkání 13. kola Evropské ligy doma Rigu 84:64 a nadále drží teoretickou šanci na druhé místo ve skupině A. Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 32 body Brionna Jonesová, její americká krajanka Alyssa Thomasová zaznamenala s 19 body a 16 doskoky double double. Hostujícímu celku nestačilo ani 22 bodů Jasmine Thomasové.

Ilustrační foto

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se posunuly v neúplné tabulce na druhou příčku před Salamancu. Španělský celek má však k dobru čtvrteční zápas na hřišti Montpellier, a pokud vyhraje, skončí USK třetí. Ve čtvrtfinále by tak narazil na druhý tým skupiny B, kterým je v tuto chvíli maďarská Šoproň.

Duel USK s Rigou se uskutečnil s více než třítýdenním zpožděním poté, co měl lotyšský tým na konci ledna řadu pozitivních testů na koronavirus. Domácí hráčky nastoupily bez zraněné srbské pivotky Dragany Stankovičové a slovenské rozehrávačky Barbory Bálintové, která si den před utkáním podvrtla kotník. Obě podporovaly tým z lavičky.

Pražanky měly dobrý úvod a brzy se dostaly do vedení 10:2. Riga sice jejich nástup zastavila a díky šesti bodům Jasmine Thomasové srovnala na 12:12, závěr první části však patřil opět domácím, jež šesti body za sebou získaly mírný náskok.

Trenérka Hejková, která měla dispozici jen deset hráček, nechávala i ve druhé čtvrtině na hřišti úzkou rotaci. Po patnácti odehraných minutách se za USK prosadily jen tři basketbalistky, mezi nimiž vyčnívala autorka 15 bodů Jonesová. Rize se sice podařilo zarazit další únik domácích a ze ztráty 19:29 se dotáhla na 30:33, Pražanky však opět zabraly a odcházely do kabin s devítibodovým náskokem. Vedle Jonesové byla oporou Alyssa Thomasová, jež v první půli nasbírala vedle 14 bodů i devět doskoků.

Lotyšský celek, který stále živil naději na postup, se sice nevzdal a díky trojkám se dotáhl na rozdíl pěti bodů. Domácí basketbalistky však zpevnily obranu, začaly lépe doskakovat a po dalších trefách Condeové a Jonesové utekly do dvouciferného trháku. Před poslední části vedly 64:50.

Pražanky již v závěru nedolily žádné drama a porazily Rigu počtvrté za sebou. Jonesové, kterou trenérka Hejková nechala v závěru odpočinout, chyběly tři body k vyrovnání střeleckého maxima v základní části tohoto ročníku soutěže, jež drží s 35 body Kahleah Cooperová ze Salamanky.

Evropská liga basketbalistek - 13. kolo:
Skupina A:
USK Praha - TTT Riga 84:64 (18:12, 43:34, 64:50)
Nejvíce bodů: Jonesová 32, Condeová 21, A. Thomasová 19 - J. Thomasová 22, Jasaová 13, Bašková 8. Fauly: 10:22. Trestné hody: 25/19 - 1/1. Trojky: 1:9. Doskoky: 43:27.