Hlavní obsah

Zlatý hattrick. Českého vytrvalce nezastavila ani nehoda v Keni, jen partnerky se nedočkal

Potřetí v řadě vládl Čechům v rámci Pražského půlmaratonu. Šestadvacetiletý Patrik Vebr proťal cílovou pásku u Holešovické tržnice v čase 1:05:40. Byl to boj do posledních metrů, kdy se domácího favorita držel Tomáš Křivda, jehož hlavní specializací je orientační běh.

Foto: Deml Ondřej, ČTK

Patrik Vebr v cíli Pražského půlmaratonu

Článek

Po závodě rozdal první rozhovor, ale ještě se vrátil do cílového prostoru a nedočkavě vyhlížel svoji partnerku Karolínu Sasynovou, spolufavoritku mezi českými ženami. Jenže marně, za 15. kilometrem odstoupila.

„Ještě jsem s ní nemluvil, nevím, co se stalo. Míjeli jsme se za desátým kilometrem, kde byla v pořádku, mávali jsme na sebe, pak odstoupila,“ krčil rameny Vebr. Jinak ale zažil povedený běžecký den v závodě, v němž absentoval Martin Zajíc chystající se na evropský šampionát v silničních bězích.

Vebr finišoval zhruba sedm minut po doběhnutí vítězného Rodrigueho Kwizery z Burundi (58:54). „Za třetí vítězství mezi Čechy jsem strašně rád, Tomáš mi to nedal zadarmo, celou trasu jsme se tahali,“ oceňoval výkon Křivdy.

Štybar má nový koníček
Nad očekávání vyšel půlmaratonský debut bývalému úspěšnému cyklistovi a trojnásobnému mistru světa v cyklokrosu Zdeňku Štybarovi. Lehce nad 21 kilometrů zvládl v čase 1:21:20, čímž na dálku pokořil výkony svých někdejších soků z pelotonu, výrazně Marka Cavendishe, těsně i Mathieu van der Poela. „Bavilo mě to, mám nový koníček,“ usmíval se. A dobírat si mohl i svého kamaráda, paralympijského šampióna Jiřího Ježka, jehož nechal zhruba o čtyři minuty za sebou.

Ten přitom ani neměl jmenovku určenou pro elitní závodníky, jen startovní číslo. Ale v cíli oba nejrychlejší Čechy dělily pouhé dvě sekundy. „Pro někoho je to možná překvapení, pro mě ne. Známe se, měl skvělou přípravu a v orientačním běhu patří k úplné světové špičce,“ říkal Vebr, který rozhodl ve finiši.

„Doufal jsem, že díky tomu, že mám naběháno víc na dráze, měl bych mít větší rychlost. Ale v závěru rozhoduje, kdo je čerstvější, a Tomáš běžel skvěle, já ho snad celou trasu neslyšel se nadechnout,“ usmíval se Vebr.

Cílový čas 1:05:40 bral. „Takový standard, nic, z čeho bych skákal radostí. Hlavně jsem chtěl, aby se mi běželo dobře a netrápil jsem se ani metr. Ale kdo mě zná, ví, že nejsem spokojený se žádným výsledkem, to by musel být národní rekord,“ usmíval se.

Jen na absolutně nejrychlejší ženu, což občas bývá pro elitní české běžce někdy prestižní souboj, nestačil. Lilian Rengeruková z Keni byla o 13 sekund rychlejší, však zaběhla letos třetí nejlepší čas na světě.

„Měl jsem informace z technické porady, že chce běžet na osobák kolem 63 minut, na což jsem věděl, že teď nemám. Ale posledních šest kilometrů jsem ji vnímal a snažil se docvaknout. Možná kdybychom se vyvezli za jejím vodičem, bylo by to snazší,“ přemítal.

Vebr hájící barvy plzeňské Škody letos směroval přípravu k desítce, soustředění v Keni mu vedle mnoha benefitů ale přineslo i nepříjemnosti. „Už jsem tam jel zraněný a neměl naběhané kilometry. A když jsem se z toho dostával, jel jsem taxíkem na motorce z obchodu a srazilo nás auto,“ popisuje.

Následky naštěstí nebyly vážné. „Měl jsem sedřenou a naraženou ruku, takže jsem hůř spal. Ale podepsalo se to jen na regeneraci, ne na tréninku,“ líčí vytáhlý vytrvalec.

I teď potřebuje rychle zregenerovat, už za dva týdny ho čeká domácí šampionát v půlmaratonu v Pardubicích. K dvojnásobné distanci na rozdíl od loňského roku teď nesměřuje. „Tohle jaro chci zrychlit, zaběhnout nějaký kvalitní čas na pět kilometrů, možná i patnáctistovku. Podzim a další rok uvidíme,“ nechává další plány otevřené.