Zemřel Gejza Valent, člen zlaté generace československých atletů

V 71 letech v neděli zemřel někdejší špičkový československý diskař a medailista z mistrovství světa Gejza Valent. Rodák z Prahy vybojoval bronz na premiérovém světovém šampionátu v Helsinkách 1983 v památném závodě, v němž triumfoval jeho krajan Imrich Bugár.

Gejza Valent, diskařský medailista z mistrovství světa

Informaci o Valentově skonu na sociální síti Facebook sdílela jeho kamarádka Taťána Netoličková (dříve Kocembová a Slaninová), další členka zlaté generace československých atletů z přelomu 70. a 80. let a medailistka z Helsinek. Československo tam získalo nedostižných devět medailí, z toho čtyři zlaté.

Valent se začal věnovat hodu diskem po vzoru svého otce, slovenského rodáka. Vystudovaný lesní inženýr na svůj životní úspěch dosáhl v Helsinkách krátce před svými 30. narozeninami, na mistrovství Evropy 1986 ve Stuttgartu skončil pátý a ještě v roce 1988 vybojoval šesté místo na olympijských hrách v Soulu.

Osobní rekord posunul až na 69,70 m a diskařský kruh neopouštěl ani v pokročilejším věku. Však se stal třikrát veteránským mistrem Evropy a jednou i světa, v dresu Lokomotivy Olomouc závodil ještě před pěti lety, kdy i v 66 letech házel za 30 metrů. Byl předsedou Sdružení veteránů Českého atletického svazu a věnoval se též basketbalu.

Zemřel po dlouhé těžké nemoci, na jeho přání proběhne poslední rozloučení v okruhu nejbližších.