Hlavní obsah

Zbytky jídla, pivní lahve. Stadionem se prohnalo lidské tsunami

Když se po víkendu vydali trénovat, ještě dlouho si protírali oči. Vypadalo to, jako by se stadionem Džaváharlála Néhrúa v Dillí prohnalo tsunami. Nikoliv přírodní vlna, ale ta lidská zasáhla sportovní stánek v indickém hlavním městě. Po dvoudenním koncertu paňdžábské hudební ikony Diljita Dosanjha zbyla po nájezdu mas na atletické dráze i tribunách hromada odpadků, zničené vybavení. Není divu, že atleti se bouří. Jejich příprava dostala stopku.

Foto: Profimedia.cz

Stadion Džaváharlála Néhrúa v normálním stavu

Článek

Deset dní před akcí bylo toto národní sportoviště uzavřeno pro jejich činnost. Teď je jisté, že se tam nedostanou dalších několik dní. Organizátoři budou muset uklidit obrovský nepořádek.

Spoušť. Lahve od alkoholu a prázdné obaly od jídla, hnijící zbytky, plasty, kam jen oko dohlédne, a k tomu ještě lidské výměšky.

Máslo na hlavě pořádající agentury odhalil Hindustan Times.

„Na místě koncertu nebyly k vidění žádné popelnice, a tak většina lidí prostě házela krabice od pizzy, další jídlo, lahve s vodou a prázdné lahve od piva na dráhu, kterou navíc organizátoři nezakryli,“ vypověděl do medií Meharpreet Kaur, který se zúčastnil koncertu.

Podle jeho zjištění úklidová četa údajně používala k zametání smetáky s tvrdým kartáčem, což může způsobit větší poškození měkké syntetické běžecké dráhy. A nad oválem prý byly i cyklistické rikši nesoucí těžké náklady.

„Když křižujete trať s těžkými břemeny, vytvoříte na dráze zářezy. Poškodí to povrch a dělá ho nerovným. Na stadionu se nedávno rekonstruovala dráha,“ vysvětlil jeden ze sportovců.

„Jsme bez svého sportu. Je velmi problematické trénovat na náhradní dráze mimo stadion, protože je stará a opotřebovaná. Člověk se snadno zraní. Organizátoři koncertu dopustili poškození našich překážek,“ rozčiloval se Rahul Raj Mahato, sprinter z Dillí.

Hindustan Times si také všiml, že atletické vybavení patřící cvičencům bylo opravdu poškozeno pořadateli, kteří je „uklidili“ stranou.

V mladých sportovcích to při pohledu na sportoviště vřelo. „Na stadion vstupujeme vždy s úctou, po uklonění. To je respekt, který máme. Není určen k pořádání nějakých hromadných večírků. Jak pak zde mohou trénovat elitní sportovci?“ klade si otázku Beant Singh, asijský šampion mládeže na 800 m.

Jeden sportovec, který se bál uvést své jméno, řekl: „Lidé se chtějí fotit se sportovci až poté, co vyhrají medaile. Jenže nikoho nezajímá, jak náročná cesta k nim vede.“

Podle pořádající agentury se koncertu během dvou dnů zúčastnilo 70 000 lidí. Neváhala přilít olej do ohně prohlášením, že na stadionu Džaváharlála Néhrúa sportují jen děti.

„Místo konání koncertu bylo přiděleno, protože se nekonaly žádné tábory. Jediní sportovci, kteří přijíždějí sportovat na stadion, jsou ze schématu Pojď si hrát, což je pro děti, které teprve začínají. Netrénují tam žádní elitní juniorští sportovci.“

Trenéři však s tímto vyjádřením hrubě nesouhlasí.

„Trénují zde atleti z Dillí-NCR, Uttar Pradesh, Haryana, a dokonce i z Rádžasthánu a Biháru. Někteří v jeho okolí dokonce bydlí. Tento stadion je záchranným lanem pro tolik elitních, začínajících atletů i parasportovců,“ prohlásil jeden z trenérů.

Písničky indického zpěváka Diljita Dosanjha si oni ani jejich svěřenci už asi nepustí…

Související témata:
Koncerty