Hlavní obsah

VIDEO: Dálkař s protézou úspěšně závodí se zdravými. Řeší se, jestli ho pustí na šampionát do Curychu

Praha

Oscar Pistorius o svou pozici atletického idolu, jenž dokázal propojit sport tělesně postižených a zdravých, přišel poté, co zastřelil svoji přítelkyni. Teď může být novou inspirací pro tisíce hendikepovaných sportovců německý dálkař Markus Rehm. I on je ale, podobně jako jeho jihoafrický předchůdce, tématem debat, zda není oproti zdravým sportovcům zvýhodněn.

Dálkař Markus Rehm vylepšil v Ulmu paralympijský rekord.

Článek

Rehm přišel o část pravé nohy pod kolenem ve čtrnácti letech, kdy utrpěl úraz při wakeboardovém tréninku poté, co se mu noha dostala do vrtule motorového člunu. Těžké zranění mu vášeň pro sport nesebralo, v sedmnácti letech byl už zase německým juniorským wakeboardovým vicemistrem.

Jenže rodák z Göppingenu se toužil prosadit i v atletice. Stal se dvojnásobným mistrem světa ve své kategorii mezi tělesně postiženými, v Londýně vyhrál paralympiádu v dálce a bronzový byl ve sprinterské štafetě. Jeho trenérkou se stala Steffi Neriusová, někdejší velká soupeřka českých oštěpařek.

Kritika od soupeře

Rehmovi ale nestačí porážet další paralympioniky. Chtěl následovat Pistoria a závodit se zdravými. Při víkendovém německém šampionátu v Ulmu šokoval výkonem 824 cm. Paralympijský rekord vylepšil o 29 centimetrů, porazil i mistra Evropy Christiana Reifa. Jenže bude mu to stačit na nominaci pro mistrovství Evropy v Curychu?

Pětadvacetiletý Rehm se totiž odráží z karbonové protézy, a tak je názorů zpochybňujících spravedlnost soutěžení se zdravými dálkaři snad ještě více než v případě Pistoria. O jeho způsobilosti ke startu v Curychu rozhodne Evropská atletická federace.

„Viditelně ho ta protéza zvýhodňuje. Je zjevné, že s ní má nohu v kotníku asi o patnáct centimetrů delší než ostatní,“ tvrdil Sebastian Bayer, dvojnásobný mistr Evropy, jenž byl v Ulmu až pátý. Rehm uznává, že protéza je zhruba o čtyři centimetry delší. „Jinak bych při rozběhu kulhal, pružná část se při sprintu ohýbá,“ tvrdí.

Sám chce mít jasno

„Je škoda, že svůj dobrý výkon musím ospravedlňovat,“ řekl Rehm deníku Die Welt. „Ale ty námitky chápu. Vždyť i já chci v zájmu všech atletů mít jasno, jestli protézy přinášejí nějakou výhodu, nebo spíš nevýhodu. Možná se to mělo zkoumat už dřív,“ přemítal v narážce na fakt, že už vloni skočil 795 cm. „Já si myslím, že nemám ani výhodu, ani nevýhodu. Protéza mi jen nahrazuje to, o co jsem přišel,“ řekl.

Rehm, jenž pracuje jako ortopedický technik, používá protézu od stejné islandské firmy, jako měl Pistorius. Experti na biomechaniku i během šampionátu sbírali data pro důkladnou analýzu. Rehm předem prohlásil, že bude respektovat rozhodnutí, a nebude podobně jako Pistorius případ řešit soudně.

Definitivně jasno o Rehmově startu v Curychu by mělo být ve středu, kdy Německý atletický svaz oznámí nominaci pro mistrovství Evropy. „Markus si titul zasloužil, splnil limit. Pokud se rozhodlo, že může startovat na šampionátu, měl by jet i do Curychu,“ zastal se ho stříbrný medailista z Ulmu Reif.

Měl by podle vás Markus Rehm startovat na ME v Curychu?
Ano
41,9 %
Ne
58,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2016 čtenářů.
Související témata: