Zlaté čekání končí! Vadlejch fantastickým posledním hodem vládne Evropě

Tak přece se Jakub Vadlejch dočká české hymny, jeho šestá velká medaile je zlatá! Finále mistrovství Evropy, které se pro něj nevyvíjelo ideálně, rozhodl v Římě šestým hodem. Tak jako to ještě nedávno předváděla Barbora Špotáková. Šampionát vyhrál výkonem 88,65 m.

Jakub Vadlejch, vítěz oštěpařského finále ME v Římě.

Řím (od našeho zpravodaje) ‑ Čekala na něj nevděčná role muže, který má zajistit, aby výprava neodjížděla z Věčného města medailově s prázdnou. To se povedlo, po sérii tří čtvrtých míst zásluhou čtvrtkařky Lurdes Glorie Manuel, překážkářky Nikolety Jíchové a tyčkařky Amálie Švábíkové slaví česká atletika tu nejcennější medaili.

Vadlejch potvrdil, že je nejstabilnější z oštěpařů ve světové špičce. Však za poslední tři roky se nestalo, že by se z vrcholné akce vracel bez medaile. Olympiáda v Tokiu: stříbro, mistrovství Evropy v Mnichově: stříbro, mistrovství světa v Eugene: bronz, mistrovství světa v Budapešti: bronz. A teď v Římě vytoužený nejcennější kov.

„Moc to pro mě znamená, dlouho jsem na tenhle moment čekal,“ říkal Vadlejch v interview na ploše stadionu.

Začal na své poměry zvolna. První pokus na 81,26 m, druhý pod čáru s číslem 80. Weber to rozbalil naplno, hned prvním hodem na 85,94 m ukázal sílu. Vadlejch se do bitvy o zlato zapojil ve třetí sérii. S výkonem 84,66 m šel do užšího finále ze třetího místa poté, co ho ve svém sezónním maximu přehodil Fin Oliver Helander.

V užším finále už byla ve hře jen sedmička oštěpařů, Francouz Teura´itera´i Tupaia se při prvním postupovém pokusu zranil a dál už neházel. Lídr světových tabulek Max Dehnig, kterému jako jedinému letos ulétl hod za 90 metrů? Bez šance, ve finále byl poslední.

Manželka Lucia a dcera Emma, dvě nejvěrnější fanynky Jakuba Vadlejcha.

Soutěž se kvůli běžeckým finále táhla, oštěpaři museli často na své pokusy dlouho čekat. Vadlejch to pocítil citelně před posledním pokusem, kdy mu rozhodčí neotvírali sektor ještě dlouho po doběhu ženské osmistovky. V ten moment byl třetí, svým nejslabším výkonem sezony. Rozběhl se a oštěp letěl dlouho, dokonce nejdál v sezoně: 88,65 m!

Poklekl a radostně zařval, byť jindy na sobě emoce nedává moc znát. Weberovi pak roztleskal i poslední pokus soutěže, ale Němec už na reakci neměl sílu. Vadlejch mu oplatil dva roky starou porážku z Mnichova, vzájemnou bilanci posunul na 21:14 a běžel slavit s českou vlajkou a svými blízkými. Další velký souboj s Weberem přijde v olympijské Paříži, kdy se přidají elitní Asiati: Ind Čopra a Pákistánec Nadím.

Z českých tyčkařů si ve finále vedl lépe Matěj Ščerba, který skončil výkonem 565 centimetrů desátý. David Holý skočil napoprvé 550 centimetrů a byl dvanáctý. Soutěž podle očekávání ovládl švédský favorit Armand Duplantis, který získal třetí evropský titul za sebou. Vlastní rekord šampionátu z Mnichova 2022 posunul o čtyři centimetry na 610 cm, ale svůj světový rekord tentokrát nepřekonal. Na 625 centimetrů třikrát útočil marně.

Norský běžec Jakob Ingebrigtsen potřetí za sebou získal na atletickém mistrovství Evropy double. Po závodě na 5000 metrů vyhrál v Římě i patnáctistovku za 3:31,95. Napodobil tak své úspěchy z Berlína 2018 a Mnichova 2022, kde rovněž vyhrál oba závody.

Evropský titul na 800 metrů obhájila favorizovaná Britka Keely Hodgkinsonová (1:58,65). Hned za ní finišovala pro životní stříbro Slovenka Gabriela Gajanová (1:58,79). Dálkařkám vládla Němka Malaika Mihambová, která se výkonem 722 centimetrů dostala do čela letošních světových tabulek.