Článek
Druhý rok obléká české atlety španělská značka Joma. „Dostali jsme od ní příslib, že budeme mít přístup k nejlepším materiálům a designová kolekce bude unikátní,“ vyprávěl předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.
Joma oblékala na loňském mistrovství světa patnáct zemí, pro Česko ale nyní ve spolupráci s designérem Denisem Koutníkem nachystala nezaměnitelnou kolekci. S oštěpařskou symbolikou a poprvé také s nápisem Czechia místo Czech Republic.
Na dresech je pět modrých pruhů a vpravo jeden zlatý, což symbolizuje památný pekingský závod Barbory Špotákové, kdy právě „šestým tahem dala mat“ všem svým soupeřkám. Na jiných dílech jsou zase jen dva zlaté oštěpy na počest dvou aktuálních světových rekordmanů Špotákové a Jana Železného.
„Jsem poctěna, že právě můj výkon na olympiádě v Pekingu byl inspirací pro design nových reprezentačních dresů. Možná ještě o to více, že je dílem mladého talentovaného studenta,“ ocenila dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková.
„Na olympijských hrách získali naši atleti celkem 38 medailí, z toho dvanáct oštěpaři. Snad to bude i motivace pro jednoho z nich,“ s úsměvem Varhaník vybídl Jakuba Vadlejcha. Obhájce olympijského stříbra už si dres vyzkoušel při focení, naživo je médiím představili čtvrtkaři Lada Vondrová, Tereza Petržilková, Matěj Krsek a Patrik Šorm.
„Co je pro mě u dresu hlavní? Aby byl rychlý,“ vtipkoval Šorm. „Líbí se mi, že má nějaký podtext, a u holek se mi líbí, že je průsvitný,“ usmíval se. „To mně se ty průsvitné tolik nelíbí, ale mám radost, že tam je i kombinéza. Jsem ráda, když zakryje břicho a nemusím nic řešit,“ vyprávěla Vondrová.
Její parťačka Petržilková zase preferuje dvoudílný dres. „Docela se mi líbí, tmavší barvy jsou příjemnější než světlejší. Potřebuju se cítit komfortně a nemyslet na to, jestli se mi něco zařezává nebo leze,“ usmívala se. V Paříži by se v nových dresech mohlo představit kolem 25 atletů, v Římě dvojnásobek.