Hlavní obsah

Spojení rekordmanů nevydrželo ani rok. Byly tam neshody, ale uražení nejsme, líčí Sasínek

Vloni v dubnu se rozhodl dát své kariéře nový impulz. Po dvanácti letech u hodonínského kouče Antonina Slezáka nejlepší český mílař Filip Sasínek oslovil jako trenéra Jakuba Holušu a zrodila se hvězdná spolupráce, od níž si oba mnohé slibovali. Skupina přezdívaná Holubí letka se ale na podzim rozpadla a běžci se přesunuli pod křídla Hakima Saleha.

Foto: ČAS/Adolf Horsinka

Filip Sasínek přišel během Czech Indoor Gala o startovní číslo, ale s výkonem byl spokojený.

Článek

Vloni na jaře Holuša mluvil o naplnění svého trenérského snu, když vedle Sasínka vedl třeba i stýplařský talent Damiána Vícha či půlkaře Filipa Šnejdra. Sasínek zase doufal, že pod vedením bývalého halového mistra Evropy ke svému národnímu rekordu pod střechou přidá časem i ten venkovní, jenž je právě v držení Holuši.

„Spolupráce fungovala, ale na podzim to začalo trochu skřípat, byly tam nějaké neshody,“ popisuje Sasínek, ale do podrobností se nechce pouštět. „To by u toho musel být i Kuba. Víme, co se stalo, ale není tam žádná zášť,“ líčí.

Podobně ostatně mluvil v podcastu Sto tisíc mil i Vích. „Stala se věc, která úplně nešla omluvit, tak jsme se jako skupina rozhodli, ale nehodí se zabíhat do detailů,“ vykládal Vích a stejně jako Sasínek ujišťoval, že mezi trenérem a už bývalou skupinou nezůstala žádná zášť. „Nejsme uražení,“ doplňuje Sasínek.

Foto: Michal Osoba

Spojení Filipa Sasínka (vpravo) a Jakuba Holuši už je minulostí.

Majitel bronzu z halového mistrovství Evropy, jenž byl dlouhé roky symbolem svěřenecké věrnosti, si tak v krátké době musí zvykat na dalšího trenéra. Nešlo ale o zásadní změnu, skupiny se ujal Hakim Saleh, jenž pod Holušou rovněž trénoval.

Odchovanec bílinského klubu, který má po dědečkovi irácké kořeny, je Sasínkovým vrstevníkem. „Systém jsme trochu poupravili. Hodně věcí konzultujeme, snažíme se k přípravě přistupovat i vědecky, čteme studie, probíráme to pořád. Ale Hakim je plnohodnotný trenér, má poslední slovo,“ líčí Sasínek.

Inspirací pro ně je Nor Jakob Ingebrigtsen, evropský rekordman a olympijský vítěz na patnáctistovce, jenž ovládl poslední dva světové šampionáty proti silné africké konkurenci na pětikilometrové trati.

„Jdeme po norské cestě s nabíháním více kilometrů, abychom tomu přišli na kloub svrchu, přes trojku a pětku. Takový ten Ingebrigtsenův systém, jak to teď dělá celá světová špička,“ popisuje 28letý Sasínek.

Úspěšnost cesty odhalí až vrcholné akce během letní sezony, ale už start zimy naznačil, že je ve formě. V Lucemburku zaběhl 3000 m za 7:51,81, tak rychle v hale neběžel žádný český atlet za posledních 39 let! A v úterý Ostravě svůj čas na 1500 m stlačil o setinu pod hranici 3:38. To se mu povedlo naposledy při jeho halovém českém rekordu před třemi lety.

Osvědčený zajíc

„Ještě se mi nohy zahřívají, cítím, že to není úplně vyšpičkované, ale ani jednou jsem v závodě netuhnul, to jsou úplně jiné pocity než vloni,“ srovnává s minulou sezonou, kterou mu na jaře zkomplikovala i otrava ze zkaženého masa během jihoafrického soustředění.

Hned v sobotu Sasínek může zapsat další kvalitní výkon ve Stockholmu, navíc si vloni udělal jméno i jako vodič, když ve francouzském Liévin rozběhl pro Etiopana Lamechu Girmu světový rekord na 3000 m. „Asi si mě manažeři oblíbili, měl bych tahat trojky v Toruni i Liévin, kde má opět běžet také Girma,“ těší se Sasínek.

Chce potěšit i manželku

Jen s manželkou se na dráze v nejbližších týdnech nepotká, finalistku tokijské olympiády Kristiinu Sasínek Mäki trápí achilovka a kvůli zánětu musela ukončit halovou sezonu, ještě než ji pořádně začala.

„Musím se teď snažit, když nám vypadne nějaký příjem,“ pousměje se Sasínek, jenž má s partnerkou tříletého syna Kaapa, a už vážně dodává: „Mrzí mě to, tak se pokusím, aby měla radost z halové sezony aspoň skrze mě.“