Článek
Ještě před týdnem byl náměstek resortu Roman Prymula ke konání masovějších akcí skeptický. Teď jsou ale zástupci státu i pod vlivem příznivého vývoje pandemie a informací od pořadatelů ke konání běžeckých či cyklistických závodů vstřícnější.
Pohyb na zdravém vzduchu prospívá zdraví, a tak jedinou hrozbou související se závody bylo srocování většího množství lidí. Zástupci iniciativy tak navrhli, že by závodníci startovali například v pěti stočlenných vlnách. A to docent Maďar odsouhlasil.
„Za podmínek, že zaručíme, že se běžci z těch vln nikde nebudou srocovat a dokážeme je oddělit, do kvóty se započítávají i pořadatelé,“ říká Marek Tesař, jehož tým organizuje závody Běhej lesy.
Pořadatelé by tak měli ideálně oddělit prostor startu a cíle, dále mají za úkol důkladně edukovat účastníky, aby na start nešli, pokud se necítí dobře, a brali v potaz, zda jsou v kontaktu s někým z koronavirem nejohroženějších skupin.
Jak to bude s rouškami? Před startem by je všichni účastníci mít měli, po něm budou povinné jen u pořadatelů. A tak po výstřelu budou roušky buď zahazovat, nebo si stáhnou nákrčníky, což ale v letní sezoně nemusí být příliš komfortní.
Počet může narůstat
Pro organizátory větších akcí je důležitá i vyhlídka, že nemusí zůstat u hranice 500 účastníků. „Od 25. května má přijít další vlna uvolnění, který by v případě příznivého vývoje mohla tuto hodnotu až násobně navýšit,“ hlásí Tesař.
Seriál Běhej lesy má po změnách aktuálně plánované první závody v červenci, masovější RunCzech počítá se svými závody včetně pražského maratonu a půlmaratonu na podzim.
„V tuto chvíli nám nechtěli slibovat ty největší akce s tím, že když se po dvou vlnách uvolnění nebude nic zlého dít, může se počet závodníků dál navyšovat. Ale z té schůzky jsem měl moc příjemný pocit, bylo vidět, že pan docent Maďar sportu fandí, na nás je, abychom dodržovali předepsaná pravidla,“ dodává Tesař.