Postupová euforie. Čeští mladíci na atletickém ME v Římě zazářili

Osmnáctiletí čeští atleti Jakub Dudycha a Petr Meindlschmid na mistrovství Evropy dospělých postoupili. Dálkař Meindlschmid v kvalifikaci v Římě hned prvním pokusem skočil 801 centimetrů a zajistil si finále. Dudycha se ze druhého místa v rozběhu přímo kvalifikoval do semifinále běhu na 800 metrů. Vlastní juniorský národní rekord zlepšil na 1:44,89 minuty a přiblížil se na pět setin seniorskému českému rekordu Lukáše Vydry z roku 1998. Vypadli druhý dálkař Radek Juška, mílařka Kristiina Sasínek Mäki, diskař Marek Bárta a překážkářka Helena Jiranová.

Jakub Dudycha a jeho velká radost z postupu.

Řím (od našeho zpravodaje) - Meindlschmid byl na ME pozván až dodatečně a ukázal formu, kterou naznačil už vítězstvím na pondělním Odložilově memoriálu. Ve zvláštním sektoru, který je postavený zhruba dva metry nad plochou Olympijského stadionu, poprvé v životě překonal osmimetrovou hranici.

Ta byla vypsaná jako kvalifikační limit, takže už nemusel pokračovat. Nakonec obsadil devátou příčku. „Lepší to snad být ani nemohlo. Uvidíme, co předvedu ve finále, ale snad se tam ještě víc hecnu a bude to ještě lepší,“ zářil mladík z Uherského Hradiště.

Naopak český rekordman Juška bude poprvé ve finále ME chybět. V kvalifikaci skočil 772 centimetrů a obsadil 23. příčku. K postupu do finálové dvanáctky byl potřeba výkon 795.

Zkušeně si mezi evropskými půlkaři počínal nejmladší z účastníků Dudycha. Držel se spíše v závěru pole, ale v konci se posunul na přímo postupové místo. V rychlém běhu si téměř o sekundu vylepšil osobní rekord. Předvedl nejrychlejší juniorský světový čas této sezony a zařadil se na třetí místo historických tuzemských tabulek.

„Třicet metrů před cílem jsem si vyběhl do třetí dráhy, naběhl pár centimetrů navíc, ale viděl jsem, že začínám všechny obíhat. Já věřil, že když tam dám všechno, může to stačit na přímý postup,“ popisoval.

Šesté místo z Mnichova na ME neobhájí Sasínek Mäki. V rozběhu na 1500 m byla sedmá v čase 4:12,76, tedy na první nepostupové příčce. Časy se nezohledňovaly. Na šestou Martu Pérezovou ze Španělska ztratila česká běžkyně s finskými kořeny třináct setin sekundy.

„Cítila jsem se dost dobře, šla jsem pro postup do finále. O šest setin to nevyšlo, to mě štve. Ale odcházím s pocitem, že jsem do toho dala všechno,“ hodnotila.

Kvalifikace byla konečnou pro diskaře Bártu. V Římě nenavázal na své výkony z předchozí části sezony, kdy se dostal až za 65 metrů, a výkonem 61,20 obsadil 17. pozici. Na postup bylo potřeba hodit o 87 cm více. V dnešním večerním finále budou všichni favorité včetně světového rekordmana Mykolase Alekny z Litvy, jenž hned prvním pokusem hodil 67,50 m a kvalifikaci vyhrál.

K semifinále měla daleko Jiranová. V rozběhu na 100 m překážek výkonem 13,45 zaostala o více než dvě desetiny za svým letošním maximem a obsadila osmnáctou příčku. Postupovalo jedenáct nejrychlejších, které v semifinále doplní nasazené závodnice.