Článek
Její právníci dnes oznámili, že dnes toto pravidlo napadnou u CAS v Lausanne. "Paní Semenyaová má stejně jako všechny atletky právo závodit tak, jak se narodila, bez nutnosti měnit své tělo jakýmikoliv léčebnými prostředky," uvedli v prohlášení zástupci advokátní kanceláře Norton Rose Fulbright.
Sedmadvacetiletá Semenyaová vzbuzuje svou muskulaturou velké kontroverze a v minulosti musela podstoupit vyšetření, které mělo potvrdit její pohlaví. Podle IAAF spadá do kategorie žen s diagnózou odlišného sexuálního vývoje (DSD), které mají výrazně vyšší hladinu testosteronu než běžná ženská populace.
Studie přinesly důkazy
Vedení světové atletiky se pokusilo omezit závodění atletek s vysokým množstvím testosteronu už v roce 2011. Semenyaová tehdy medikamenty na jeho snížení užívala a na její výkonnost to mělo negativní vliv. CAS ale pravidlo v roce 2015 po stížnosti indické sprinterky Dutí Čandové zrušila s vysvětlením, že zvýhodnění těchto atletek nebylo vědecky prokázáno. Pozdější studie zpracované vědci ve spolupráci s IAAF ale přinesly důkazy.
Nové pravidlo se netýká jen Semenyaové, ale ta je nejznámější atletkou, která by musela hormonální léčbu podstoupit. Na její obranu vystoupila jihoafrická média a politici, kteří označili postup IAAF za "hon na čarodějnice".
Samotná Semenyaová cítí křivdu. "Není fér, že mi říkají, že se musím změnit. Není fér, že lidé zpochybňují, kdo jsem. Jsem Mokgadi Caster Semenyaová. Jsem žena a jsem rychlá," uvedla v prohlášení svých právníků.
Na dubnových Hrách Commonwealthu vedle osmistovky získala zlato i na patnáctistovce. Na kratší distanci vyhrála mítinky Diamantové ligy v Eugene i v Oslu a časem 1:55,92 je v čele letošních půlkařských tabulek.