Článek
Záměr Světové atletiky je zřejmý, minimalizovat počet pokusů označených křížkem, tedy jako nezdařené. Nový model soutěže si vyzkoušely dálkařky na mítinku v německém Düsseldorfu. Tedy jen některé, další se kvůli novince ze závodu odhlásily.
Třeba Italka Larissa Iapichinová. Úřadující vicemistryně Evropy a dcera někdejší dálkařské hvězdy Fiony Mayové poslala organizátorům omluvenku hned, jak se dozvěděla o úpravě pravidel.
„Zjistila jsem to osm dnů před závodem. Tak jsem hned informovala organizátory, že pracuju na novém rozběhu, ladím přesnost odrazu a nebylo by rozumné teď absolvovat takový závod,“ diplomaticky odůvodnila svoji absenci.
Ale pak přidala i svůj obecný názor na novinku. „Jsem silně proti ní. Skok do dálky má své technické nároky. Pokud se změní, přijde o svoji podstatu a stane se z něj úplně jiný sport,“ argumentovala.
Místo toho skákala Iapichinová v italské Padově, kde předvedla výkon 686 cm, jen o centimetr kratší než Němka Malaika Mihambová v Düsseldorfu v závodě „bez prkna“. Právě olympijská vítězka byla tváří mítinku a jednou z mála, kdo novinku aspoň trochu obhajoval.
![](http://d16-a.sdn.cz/d_16/c_img_oW_A/nO1SBfAluiDhBr0ofCVQAJW/6c16.jpeg?fl=cro,0,0,3712,2474%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Český dálkař Radek Juška při mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě.
Sama dál než v Düsseldorfu skočila už letos v klasickém závodě (707 cm v Karlsruhe), jejím soupeřkám pomohl mítink dle testovaných pravidel k opticky kvalitnějším výkonům.
„Pro mě to bylo fajn, nepociťovala jsem velký rozdíl. Dobré je, že jsme se mohly odrážet nohou z celého prkna,“ kvitovala, že odrazová plocha, odkud se dálka skoku měřila, měla 40 cm. „Je složitější pro závodníky i diváky odhadnout délku skoku, ale mě to bavilo, fanoušky snad taky,“ doufala Mihambová.
Výhrady měl ostatně v minulosti, když se testy novinky zveřejnily, i český rekordman Radek Juška. „Je to totální blbost. Celková koncepce skoku do dálky spočívá v načasování rozběhu, aby vám co nejlépe vyšel. Pro diváky je to také matoucí. Podle dopadu nepoznají, jestli dálkař skočil 750, nebo 780 centimetrů,“ vyprávěl vloni v rozhovoru pro Sport.cz.
Naopak vícebojař Vilém Stráský s odkazem na svůj ne vždy dobře trefený odraz s úsměvem připustil, že by mu změna nevadila. „Mně by to v té disciplíně pomohlo neskutečně,“ hlásil po domácím vícebojařském šampionátu v rozhovoru pro svazový web.
Další testovací závod se odehraje v rámci pátečního mítinku ISTAF v Berlíně. A i ten si vyžádal změny ve startovní listině. „Tenhle projekt nepodpořím. Je smutné, jak rozděluje dálkařskou rodinu, že si atleti musí vybrat,“ napsala na instagram Švýcarka Annik Kälinová, čtvrtá žena z tokijské olympiády.
Pro dálkaře účasti na mítincích s testovanou novinkou nedávají smysl ani kvůli honbě za body do žebříčků, z nichž se mohou kvalifikovat na velké akce. Tam se pochopitelně počítají jen výkony dosažené ve standardních závodech.