Článek
Disciplinární řízení bylo zahájeno i se stříbrnými kladivářem Vadimem Děvjatovským rovněž z Běloruska a ruskou dálkařkou Taťjanou Kotovovou. Testem neprošel ani běloruský koulař Andrej Michněvič, který skončil ve finále šestý.
Hříšnice Ostapčuková
Ostapčuková se v centru dopingového skandálu ocitla podruhé v krátké době. Kvůli užití zakázaných látek přišla o olympijské zlato z loňské olympiády v Londýně. Tichonovi byla pro změnu odebrána kvůli dopingu už stříbrná medaile z olympiády v Aténách 2004.
IAAF nezveřejnila, jaké zakázané látky byly zjištěny. Atletům hrozí zastavení činnosti, v některých případech doživotní, a odebrání medailí. V takovém případě by tituly dodatečně mohli získat koulařka Olga Rjabinkinová z Ruska, kubánská kladivářka Yipsi Morenová a původně až třetí kladivář Szymon Ziólkowski z Polska.
Vzkaz IAAF podvodníkům
"Je to vzkaz IAAF všem podvodníkům, že boj proti dopingu se přiostřuje, že máme větší možnosti kontrolovat vzorky i zpětně, takže není žádný prostor se schovat," uvedl prezident IAAF Lamine Diack v tiskové prohlášení. "IAAF bude i nadále v tomto boji pokračovat a udělá všechno, aby zajistila spravedlnost při soutěžích, aby odhalila podvodníky a aby byla všemi dodržována pravidla," doplnil.
Zmrazené vzorky moči
Federace nechala testovat zmrazené vzorky moči z helsinského šampionátu krátce před uplynutím osmileté promlčecí lhůty. Podobně se loni zachoval MOV a dodatečné dopingové zkoušky vynesly diskařce Věře Cechlové bronzovou medaili z olympijských her 2004 v Aténách. Na třetí místo se česká atletka posunula po diskvalifikaci Iriny Jatčenkové z Běloruska.