Osmnáctiletý Dudycha překonal prastarý český rekord!

Osmnáctiletý Jakub Dudycha zaběhl na mítinku zlaté kategorie Kontinentální Tour v Bydhošti český rekord na 800 metrů. Časem 1:44,82 minuty překonal o dvě setiny výkon Lukáše Vydry z roku 1998. V závodě obsadil čtvrté místo. Vyhrál někdejší vicemistr Evropy Švéd Andreas Kramer v osobním maximu a rekordu mítinku 1:44,08.

Jakub Dudycha na archivním snímku

Dudycha na Memoriálu Ireny Szewińské vylepšil svůj výkon z nedávného mistrovství Evropy v Římě, kde v rozběhu vytvořil juniorský národní rekord časem 1:44,89 minuty. Juniorský evropský šampion v nezvykle početném startovním poli 15 běžců nestačil po výborném finiši kromě Kramera už jen na Alžířana Muhamada Alího Guanída a Maročana Abdelatího El Džuisího.

„Super závod, myslím, že jsem mohl ještě lépe běžet takticky, protože jsem se zařadil na úplný konec v prvním kole. Ale nechtěl jsem běžet v druhé dráze. Aspoň jsem měl dost sil v závěru. V poslední třístovce jsem začal s finišem, velká spokojenost,“ hodnotil.

Jíchová vládla

Nikoleta Jíchová zvítězila v běhu na 400 metrů překážek na zlatém mítinku Kontinentální Tour v Bydhošti. V mužském závodě skončil Vít Müller třetí ve svém nejlepším letošním čase 49,07 sekundy.

Jíchová při prvním startu po mistrovství Evropy, kde obsadila čtvrté místo, vyhrála výkonem 55,43. Na šampionátu v Římě byla minulý týden ve finále o půl sekundy rychlejší. V semifinále si tam vylepšila osobní rekord na 54,59. V Bydhošti zvítězila o osm setin před Zeney Geldenhuysovou z JAR.

Müller se v pátek na Memoriálu Ireny Szewińské přiblížil svému životnímu výkonu z loňského mistrovství republiky v Táboře na 11 setin. Český reprezentant nestačil jen na Brazilce Matheuse Limu, který vyhrál v osobním rekordu 48,31, a Ira Thomase Barra (48,79).

Česká rekordmanka Kristiina Sasínek Mäki nedokončila běh na 1500 metrů. Vítězkou závodu se stala Etiopanka Freweyni Hailuová v rekordu mítinku 3:58,59.