Článek
Marně ji stíhala bahamská favoritka Shaunae Millerová-Uibová, byť ji skvělý výkon 48,37 s zařadil na šesté místo historie. Jenže Násirová zaběhla čas jak z jiné čtvrtkařské galaxie. Vždyť až do čtvrtečního finále letos nikdo nepokořil hranici 49 sekund, i Násirové osobní rekord byl skoro o sekundu pomalejší.
„Můj trenér mi vždycky říkal, že budu běhat opravdu rychle, a já se mu smála. Ale teď… Upřímně, nečekala jsem takový čas,“ přiznávala svěřenkyně Josého Rubia. Původně se jmenovala Ebelechukwu Agbapuonwuová a narodila si v Nigérii. Do Bahrajnu přešla v šestnácti letech, změnila si jméno a konvertovala na islám.
Své možnosti ukázala už při dorosteneckém MS v Cali v roce 2015. Tehdy ještě závodila v hidžábu a k vítěznému finále jí pomohlo i to, že se konalo den po skončení ramadánu, a mohla se tak před bojem o medaile normálně stravovat.
Její vystoupení ohromilo tehdejšího světového rekordmana v desetiboji Ashtona Eatona natolik, že ji v rámci projektu mezinárodní atletické federace pozval na tréninkový kemp do Eugene.
Rekord? Všechno je možné
Nyní už Násirová běhá bez hidžábu, na poměry arabského světa působí dost nonkonformně s rozsáhlým tetováním a piercingem ve rtu. Na další posun v historických tabulkách potřebuje ubrat 15 setin, aby dorovnala čas Kratochvílové, kterým získala zlato na prvním MS v Helsinkách 1983, světový rekord Kochové z roku 1985 má hodnotu 47,60 s.
„Všechno je možné,“ nebojí se Násirová ani největší výzvy. Odpovědi na otázku zahraničních novinářů, zda svůj čas považuje na nejlepší „čistý“ v historii, se vyhnula.