Článek
Příští rok rozběhne ambiciózní projekt Grand Slam Track bývalý hvězdný sprinter Michael Johnson. Na čtyřech mítincích (třech v USA a jednom na Jamajce) spolu budou bojovat o štědré odměny výhradně běžci na dráze.
Jenže zástupce některých technických disciplín ve svém projektu opomněla i Světová atletika, jejich střešní organizace. Za dva roky v Budapešti při premiéře akce se bude s výjimkou steeplu bojovat ve všech bězích do 5000 m, ale z technických disciplín se vůbec neobjeví koule a disk, v trojskoku se představí jen ženy a v kladivu pouze muži.
K tomu byla zařazena smíšená štafeta na 4×400 m, která už je zavedena v programu vrcholných akcí, a nově také na 4×100 m, což může být s ohledem na rozdílnou rychlost mužů a žen při předávkách někdy poměrně krkolomná záležitost.
Proč Světová atletika sáhla zrovna k takovému výběru celkem 28 disciplín? To ve svém oznámení nikterak neobjasňuje. Zjevné je, že program zúžila z časových důvodů, aby byl ve třech večerech šampionátu program svou tříhodinovou délkou stravitelný pro diváky.
Výběr disciplín prováděla i na základě průzkumů zájmu a sledovanosti, zvláštně však působí zařazení některých disciplín jen pro jedno pohlaví. Ženský trojskok zřejmě dostal zelenou kvůli sledovanosti v Jižní Americe, mužské kladivo pak působí jako úlitba maďarským pořadatelům.
Co to znamená pro českou atletiku? Dobrou zprávou je zařazení oštěpu jako nejúspěšnější české disciplíny posledních let, ale například národní koulařský rekordman Tomáš Staněk ví, že se na akci nepředstaví. Přitom mužská koule prožívá parádní časy a ozdobila v posledních letech nejeden šampionát. Světový rekordman Ryan Crouser a spol. ale mají smůlu…
„Moc tomu nerozumím, ani tomu, proč tam není třeba disk, v němž letos padl světový rekord. Nevím, co si o tom myslet a co je vedlo k tomu, takový v uvozovkách kompromis vymyslet,“ uvedl finalista pařížské olympiády pro Sport.cz ze svého soustředění v Jihoafrické republice.
Premiéra nové akce je plánovaná na 11. až 13. září 2026, zúčastnit by se jí mělo celkem 400 atletů nominovaných podle světového žebříčku, kterých bude v každé disciplíně mezi osmi a šestnácti. Bez omezení za národnost, takže může v některých sprintech nastoupit ve finále klidně většina Američanů a na delších tratích může být startovní pole takřka výhradně etiopsko-keňské.
“This new global event will be a game-changer for our sport and for our athletes” - @sebcoe
— World Athletics (@WorldAthletics) November 22, 2024
Don’t miss anything on the World Athletics Ultimate Championship 🔗 https://t.co/nXk6zRtQic #UltimateAthletics pic.twitter.com/MWxzBrRoql
„Tato nová globální událost bude průlomová pro náš sport i pro atlety. Chceme fanouškům přinést atletiku, jakou ještě neviděli – s nejlepšími z nejlepších, kteří budou soutěžit proti sobě na sportovním festivalu plném vášně a energie se zvukem, světlem a inovacemi,“ slibuje Sebastian Coe, šéf Světové atletiky a adept na předsedu Mezinárodního olympijského výboru.
Jackpot, o který se bude bojovat, má hodnotu 10 milionů dolarů, vítěz každé disciplíny získá 150 000 dolarů (asi 3,7 milionu korun). To je více než dvojnásobek částky, kterou vybojovali v budapešťském Národním atletickém centru mistři světa vloni. Ne všichni atleti ale budou mít šanci na tuto prémii dosáhnout.