Článek
Dvě sprinterské velmoci si v posledních letech vcelku jasně rozdělily své panování – mužům dominují Američané, ženám Jamajčanky. Dlouho se v karibských medailových žních střídaly Shelly-Ann Fraserová-Pryceová s Elaine Thompsonovou-Herahovou, v Eugene do boje o sprinterskou královnu rázně vstoupila ta třetí vzadu.
Jacksonová byla roky na velkých akcích kovanou čtvrtkařkou, v Pekingu 2015 i Dauhá 2019 získala světový bronz, až vloni se na radu kouče Stephena Francise seriózněji začala věnovat i kratším distancím. A v Eugene slavila stříbro na stovce a teď i zlato na dvoustovce, žádný jiný sprinter ani sprinterka nemá světové medaile ze všech tří tratí.
Ještě více ohromující je ale čas, v jakém se povedlo Jacksonové zvítězit. Půl oválu zvládla za 21,45 s, rychlejší o jedenáct setin byla jen na olympiádě v Soulu 1988 Florence Griffithová-Joynerová. Američanka pak ve věku pouhých 38 let zemřela, Jacksonová se tak může označovat jako nejrychlejší žijící žena na dvoustovce.
„K tomu rekord šampionátu a národní rekord, moje první individuální zlato z mistrovství světa, nemůžu si stěžovat,“ prohodila za cílem závodu, v němž souboj s Fraserovou-Pryceovou rozhodla rychlejší druhou polovinou.
Ale vítězka stovky vůbec nebyl skleslá, však stříbro bylo už její šestnáctou medailí z mistrovství světa. A tak za cílem v další ze svých barevných paruk upravovala účes Jacksonové, s bronzovou Dinou Asherovou-Smithovou pak dávala společný rozhovor a když dostala od reportéra otázku, jak dlouho chce ještě vyhrávat medaile, Britka si přisadila: „Jo, kdy už budeš mít druhé dítě?“
Fraserová-Pryceová se jen smála, však příští rok na mistrovství světa v Budapešti může v počtu medailí trumfnout i loučící se americkou legendu Allyson Felixovou.
Veselo bylo i v hledišti stadionu Hayward Field, kam chodí početné hloučky jamajských fanoušků. Po čtvrtečním večeru zasvěceném dvoustovkách tak slavili společně s domácími příznivci, kteří si vychutnávali trojnásobný triumf mužů.