Hlavní obsah

Nenávist a urážky celé rodiny. Hvězdný svěřenec Železného pozval soupeře a doma to schytal

Chce se konečně předvést ve své rodné zemi, kde má miliony fanoušků. Hvězdný indický oštěpař Nírádž Čopra se rozhodl uspořádat květnový mítink v Bengalúru a pozvat i své největší soupeře. Mezi nimi nemohl chybět šampion z olympijské Paříže Aršád Nadím ze sousedního Pákistánu. Jenže za jeho pozvánku to Čopra schytal od řady svých krajanů a musel se pustit do obsáhlého vysvětlování.

Foto: Profimedia.cz

Indický oštěpař Níradž Čopra a jeho pákistánský soupeř Aršád Nadím při mistrovství světa v Budapešti 2023.

Článek

Není pochyb, že po sportovní stránce by byl souboj dvou asijských es tahákem mítinku, zvlášť když Pákistánec se svými starty šetří. Jenže dlouhodobě napjaté vztahy mezi oběma zeměmi eskalovaly po úterním útoku na turisty v Kašmíru, při němž zemřelo 26 lidí a Indie z něj viní Pákistán. Obě země si pak navzájem zrušily víza.

Čopra pozval Nadíma na mítink, který se uskuteční 24. května ve třetím největším indickém městě, ještě před úterním krveprolitím. „Mluvili jsme spolu, říkal, že to musí ještě probrat se svým koučem,“ říkal Ind pro server ndtv.com. Nadím pak oznámil, že je za pozvání vděčný, ale odmítá ho.

Mezitím však Čopra, jehož přípravy se po loňské sezoně ujal světový rekordman Jan Železný, schytal od svých krajanů nejednu nadávku. Na sociálních sítích se pak ozval. „Obvykle toho moc nenamluvím, ale to neznamená, že se neozvu, když si myslím, že je něco špatně,“ začal své obsáhlejší vyjádření.

„Hodně se toho namluvilo o mém rozhodnutí pozvat Aršáda Nadíma, a většinou to byla nenávist a urážky. Nevynechali z toho ani moji rodinu,“ zlobil se Čopra.

„To pozvání směřovalo od jednoho atleta k druhému, nic víc, nic míň. Cílem mítinku je přivést nejlepší atlety světa a pozvání odešla dva dny před teroristickými útoky. Poté, co se stalo v posledních 48 hodinách, byla Aršádova účast zcela mimo diskusi,“ uvedl.

„Přináším své zemi hrdost už tolik let, a proto bolí, když vidím, jak je zpochybňována má čest. Trápí mě, že se musím ospravedlňovat lidem, kteří bezdůvodně útočí na mě i mou rodinu,“ přiznal oštěpař, který má jen na Instagramu 9,5 milionu sledujících. Však se stal historicky prvním atletem, jenž pro nejlidnatější zemi světa získal olympijské zlato v atletice.

„Když moje matka ve své prostotě před rokem nevinně něco poznamenala, sklidila za svůj názor vlnu chvály. Dnes se titíž lidé neštítí ji za ten samý výrok napadat,“ připomněl olympijskou Paříž, kde skončil druhý za Nadímem.

Jeho matka, farmářka Saroj Deviová, tehdy prohlásila, že je šťastná i za stříbro, protože „Nírádž i Aršád jsou přece naše děti“. Podobně se pro agentury v Pákistánu vyjádřila i Nadímová matka. Nyní jsou ale podobné výroky velmi citlivé…

V předběžné startovní listině mítinku figurují bronzový z Paříže Grenaďan Anderson Peters, bývalý mistr světa Julius Yego z Keni či olympijský vítěz z Ria Němec Thomas Röhler.

Úřadující evropský šampion a další Čoprův dlouholetý soupeř Jakub Vadlejch, jenž se s Janem Železným připravoval do loňské sezony, byl podle svého manažera Alfonse Jucka také pozván, ale s ohledem na dlouho plánovanou rodinnou akci se musel omluvit.

Související témata: