Hlavní obsah

Ruska opakovaně podváděla. Zkracovala si maratony, jezdila i metrem

Aktualizováno

Maraton je běžecký závod na vzdálenost 42,195 km. Nyní se tuto distanci rozhodla předělat ruská běžkyně Darja Jadernajová. A to rázným způsobem. Učitelka Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů se beze studu nezdráhala zkrátit si trať klidně o dvanáct kilometrů. Prasklo to na ni při Tokijském maratonu. Sonda do minulosti jejich účastí na světových maratonech odhalila, že podváděla systematicky.

Foto: Profimedia.cz

V tomto davu maratonců se vyskytla podvodnice z Ruska.

Článek

Uznávaný maraton v japonské metropoli doprovází obří skandál. Ruská rekreační běžkyně Jadernajová obsadila v nejsilnější konkurenci 47. místo, když zaběhla čas 2 hodiny 46 minut 42 sekund. Porazila všechny své krajanky, včetně těch, které se maratonským běhům věnují léta a profesionálně.

Její radost ale trvala jen chvíli. Výsledek běžkyně byl anulován a kvůli porušení pravidel došlo k jejímu vyloučení ze soutěžního protokolu. Jadernajová si totiž záměrně zkrátila vzdálenost. Ruska podle výpočtů uběhla kilometr v průměru za tři minuty a 57 sekund. Vzhledem k tomu, že toto tempo je pro rekreačního běžce téměř nemožně rychlé, začali pořadatelé pátrat. Zjistili, že minula několik kontrolních bodů. A její drzost došla tak daleko, že vzala závod zkratkou.

Organizátoři Tokijského maratonu vyjádřili svou nespokojenost s takovým podvodem a jsou odhodláni pokračovat ve vyšetřování.

Jejich objev podnítil analýzu výkonů Jadernajové na dalších maratonech za poslední tři roky. Zkoumali závody v Bostonu, New Yorku, Berlíně, Londýně a Chicagu. Předběžná zjištění poukazují na systematické podvádění na všech závodech, s výjimkou Bostonského maratonu. Ruska si měla zkracovat vzdálenost o 8 až 12 kilometrů. Závod od závodu si zlepšovala časy. Prý si vždy před startem na telefonu vypočítala trasu, ze které mohla ukrojit kilometry a získat náskok na své soupeřky. A co je nejvíce zarážející, během Berlínského maratonu měla Jadernajová použít metro, aby se dostala z jednoho místa na druhé.

Na internetu se dokonce objevila analýza, kde je podrobně zkoumán každý z maratonů, kterého se zúčastnila. Bod po bodu ukazuje, kde a jak si s chytrým telefonem v ruce zkracovala tratě.

Podvádění Jadernajové potvrdil její bývalý trenér. Přiznal, že kvůli tomu přestal po Berlínském maratonu s běžkyní spolupracovat. Zároveň vyjádřil smutek nad tím, že sportovci jsou kvůli výsledku připraveni udělat cokoli.

Další z trenérů se naopak za sportovkyni postavil. Na její adresu pěl chválu v tom smyslu, že kvůli výsledku dokáže postavit prognózy ohledně amatérských sportovců na hlavu.

Paradoxně tato učitelka z Ruska vydala v roce 2016 knihu v angličtině s poněkud dlouhým názvem, a především návodem pro ostatní rekreační běžce: Running Low and Slow: Winning the Race from Last Place: From 700 Meters to Marathon in 9 Months. Ve volném překladu by mohl znít: Běhání pomalu a na hranici vyčerpání: Vítězství v závodě z posledního místa: Od 700 metrů k maratonu za 9 měsíců. Zdá se ale, že na něco ve svém manuálu zapomněla…

Související témata: