Keňanka Chepngetichová vyhrála Chicagský maraton ve světovém rekordu

Keňanka Ruth Chepngetichová překonala světový rekord v maratonu. V Chicagu vyhrála v oficiálním čase 2:09:56 hodiny a o takřka dvě minuty zlepšila dosavadní maximum etiopské vytrvalkyně Tigist Assefaové z loňského Berlínského maratonu (2:11:53). Jako první žena v závodě pokořila hranici dvou hodin a deseti minut a jeden ze šestice maratonských majorů vyhrála už potřetí.

Keňanka Ruth Chepngetichová

„Byl to můj sen a splnil se. Jsem za to moc vděčná,“ řekla třicetiletá Chepngetichová, jež předtím v Chicagu triumfovala v letech 2021 a 2022. Před dvěma lety přitom rovněž útočila na světový rekord, za tehdejším maximem 2:14:18, které její krajanka Brigid Kosgeiová zaběhla na zdejší rychlé trati v roce 2019, zaostala o 14 sekund.

Neoficiální časomíra dnes naměřila Chepngetichové původně 2:09:57, nakonec je ale rekord o sekundu lepší. S odstupem sedmi minut a 36 sekund doběhla na druhém místě Etiopanka Sutume Kebedeová, třetí skončila další Keňanka Irine Cheptaiová.

Mezi muži zvítězil v Chicagu Keňan John Korir. Rok po rekordním závodě krajana Kelvina Kiptuma, který v únoru zahynul při autonehodě, vyhrál v čase 2:02,43. Kiptum vloni zaběhl historické maximum 2:00:35.

„Tento rekord věnuji Kelvinovi, i on zde překonal světový rekord a mohl ho překonat znovu,“ prohlásila po doběhu Chepngetichová. Kiptuma si připomnělo 50.000 účastníků už před startem minutou ticha.

Druhý mezi muži skončil s takřka dvouminutovým odstupem Huseydin Mohamed Esa z Etiopie. Bronzový medailista z mistrovství světa v Dauhá Amos Kipruto z Keni doběhl třetí.