Článek
Zavedení pravidla s účinností od 1. listopadu oznámila minulý týden IAAF. Atletky, které mají vyšší hladinu mužských hormonů si budou muset vybrat, zda se podrobí léčbě nebo přestoupí na delší tratě. O této variantě v minulosti uvažovala i Semenyaová.
Jihoafričtí funkcionáři se nyní obrátí na IAAF s výzvou, aby novou úpravu ještě zvážila. Pokud bude IAAF na zavedení pravidla trvat, postoupí JAR stížnost mezinárodní arbitráži CAS.
IAAF se pokusila omezit závodění atletek s vysokým množstvím testosteronu už v roce 2011. Semenyaová tehdy medikamenty na jeho snížení užívala a na její výkonnost to mělo negativní vliv. CAS ale pravidlo v roce 2015 po stížnosti indické sprinterky Dutee Chandové zrušila s vysvětlením, že zvýhodnění těchto atletek nebylo vědecky prokázáno. Pozdější studie zpracované vědci ve spolupráci s IAAF ale přinesly důkazy.
Sedmadvacetiletá Semenyaová vzbuzuje svou muskulaturou velké kontroverze a v minulosti dokonce musela podstoupit vyšetření, které mělo potvrdit její pohlaví. Podle IAAF spadá do kategorie žen s diagnózou odlišného sexuálního vývoje (DSD) a federace se nyní snaží najít řešení, které by respektovalo její práva a zároveň zajistilo spravedlivé podmínky při závodech.