Článek
Federace obhajuje nutnost zavedení pravidla snahou o udržení stejných šancí a rovnoprávnosti pro všechny ženy. Zajištění férových soutěží vyžaduje podle IAAF ochranu kategorie 'ženy' na základě biologie a ne podle vnější identifikace s daným pohlavím.
Semenyaová, nejznámější atletka, jíž se opatření týká, se po dočasném zrušení pravidla hodlala vrátit k závodění na středních tratích. Zatím není jasné, zda zůstane jeho platnost pozastavená až do definitivního vyřízení případu, které se může táhnut několik měsíců. Zástupci soudu se k otázce zatím nevyjádřili.
Zatím tedy není jasné, zda bude Semenyaová moci závodit na Diamantové lize ve Stockholmu na své parádní trati 800 metrů, kam je přihlášená. Dvojnásobná olympijská vítězka v běhu na 800 metrů jednoznačně odmítá, že by dál podstupovala léčbu.
Podle studie, na jejímž základě IAAF pravidlo zavedla, mají atletky s odlišným pohlavním vývojem oproti soupeřkám výhodu. Díky výrazně vyšší hladině mužského pohlavního hormonu, než je u žen běžná, mají stejný vývoj kostry, stejný nárůst svalové hmoty a sílu jako muži po pubertě.
Arbitrážní soud pro sport (CAS), na který se Semenyaová původně obrátila, její odvolání v květnu zamítl. V odůvodnění konstatoval, že pravidlo je sice diskriminující, ale je nutné k zajištění spravedlivosti soutěží.