Článek
Popularita Jesseho Owense vyletěla raketovou rychlostí k nebi během předválečného zápolení pod pěti kruhy v Berlíně 1936. Očekávaná triumfální dominance árijské rasy tehdy na domácím šampionátu přímo před zraky Adolfa Hitlera vzala za své.
Mohl za to jeden skromný chlapík z Alabamy, který to jako černoch sice v tehdejší době neměl dvakrát jednoduché, za to to byl ale setsakramentský rychlík. Atleticky perfektně vybavený Owens triumfoval hned ve čtyřech disciplínách: na stovce, dvoustovce, ve skoku dalekém a štafetě 4x100 m.
A Německu Owensova nadvláda u atletického oválu vůbec nechutnala. Hitler se po jeho vítězství v závodě na 100 metrů dokonce zvedl ze své lóže a rozzuřený opustil stadion.
Jenže nic netrvá věčně a ani sláva černošského atleta, který donutil Hitlera „trhat si vlasy" brzy vzala za své. V rasově segregovaných Spojených státech neměl ani sportovec jeho kvalit na růžích ustláno. Poté, co Owens odmítl odjet na závody do Evropy, byl z národního týmu vyhozen a pak už se jeho život řítil strmě dolů.
Naprostým fiaskem skončil jeho pokus o vytvoření černošské West Coast Baseball Association. Jako viceprezident ligy a majitel jednoho z klubů lákal například diváky na zápasy bizarním závodem, ve kterém soutěžil v běhu proti koni. A neúspěšný pokus o založení nové ligy skončil pouhé dva měsíce od svého představení veřejnosti.
Jesse Owens outruns a 7-year old pacer, The Ocean, at Bay Meadows. Owens led wire to wire! pic.twitter.com/8TRs9QrKmf
— Sport & Betting History (@CDCHistory) March 24, 2020
Owens se poté pokusil znovu podnikat, ale ani jako majitel čistírny neuspěl a brzy skočil doslova na dlažbě. Z bankrotu mu pomohla až vláda USA a postupně rozvolňující se celospolečenská atmosféra 60. let týkající se otázky rasových problémů.
Známý sportovec se v roce 1966 stal takzvaným Vyslancem dobré vůle a jako takový zastupoval automobilku Ford a Olympijský výbor Spojených států amerických.
Owens zemřel v roce 1980 na rakovinu plic. Bylo mu 66 let. Jeho životní dráha a zejména pak jeho triumfální opanování předválečných olympijských her v Berlíně ale nikdy zapomenuto nebylo. Owens se totiž navždy stal jejich symbolem.