Článek
Surová čísla atletických statistik se dají interpretovat různě. Pohled na medailovou bilanci nikterak veselý není. Jedinou medaili vezli Češi z mistrovství Evropy dosud jen z Barcelony 2010, jinak stoupala česká vlajka při vyhlášení vzhůru vždy dvakrát až pětkrát. Dvanácté místo v bodování národů? Neurazí ani nenadchne.
Větším příslibem je věkové složení dalších atletů, kteří se dostali do elitní osmičky. Čtvrtkařka Gloria Lurdes Manuel a dálkař Petr Meindlschmid, pouhých 18 let. Překážkářka Nikoleta Jíchová, 22 let. Výškař Jan Štefela, 23 let. Tyčkařka Amálie Švábíková a sprinter Tomáš Němejc, 24 let. Jen 33letí Tomáš Staněk a Nikola Ogrodníková věkově vybočují.
Právě za nimi, Vadlejchem či dálkařem Radkem Juškou zůstala generační díra atletů, kteří dorostli do ideálního věku, ale neměli výkonnost na boj o velké medaile. A vznášela se hrozba, že až generace třicátníků skončí, čekají českou atletiku hodně hubená léta.
Už juniorské šampionáty v posledních letech naznačily, že nemusí být tak zle. Jenže zlom přichází při přechodu mezi dospělé, psychicky i fyzicky náročném, který nejeden talent zlomí.
A sedm závodních dnů na Olympijském stadionu ukázalo přinejmenším to, že nová atletická krev se na velké scéně nesesype. Zejména vystoupení tria teenagerů, které ještě letos čeká juniorský světový šampionát, nadchlo.
Gloria Lurdes Manuel, Petr Meindlschmid i půlkař Jakub Dudycha dokázali v Římě posouvat své osobní, ale i národní juniorské rekordy. Dudycha je blízko i seniorskému, Meindlschmid s Manuel se zase v elitní kontinentální konkurenci probili až do finále.
Není to záruka, že už brzy začnou vozit medaile, ale minimálně důkaz, že hlavu mají nastavenou správně. A je moc dobře, že se ve výpravě potkali i s Vadlejchem a zblízka mohli sledovat zlatý vrchol (snad ne poslední) jeho snažení.
Věřme, že se pozorně dívali na jeho cestu. Pak viděli, jak také v pozici obrovského talentu dlouho marně bušil na finálová vrata velkých akcí. Poté podobně dlouhou dobu na stupních vítězů snil, jak vystoupá na ten nejvyšší. Ale vytrval a tréninkovou dřinou a profesionalitou, jakou obdivuje i jeho kouč Jan Železný, se dostal ve středu večer tam, kam si přál.
Až na pár vyvolených šťastlivců se žádnému sportovci nevyhnou výpadky, zranění či období stagnace. Pokud se ale atletická generace Z inspiruje Vadlejchovým přístupem, může být pro české fanoušky na stadionech zase brzy veselo.
Michal Osoba
Jako sportovní redaktor webu Sport.cz a deníku Právo působí Michal Osoba od roku 2002, specializuje se na atletiku, lyžování, kanoistiku, florbal, judo, plážový volejbal i americký fotbal, je autorem podcastu Mixzóna. Jako reportér působil na olympijských hrách v Pekingu 2008, Vancouveru 2010, Londýně 2012, Soči 2014, Rio de Janeiru 2016, Pchjongčchangu 2018, Tokiu 2021, Pekingu 2022 a Paříži 2024. Je rovněž spoluautorem knih „120 let české atletiky“ a „Nemůžeš? Přidej! Český olympijský výbor 120 let“.