Článek
Pod nově zřízený úřad bude převedeno antidopingové oddělení IAAF. Nová instituce bude mít na starosti dopingové testy a vyšetřování případů spojených s užíváním nedovolených podpůrných prostředků. Bude se také zabývat korupcí, nelegálními sázkami a ovlivňováním výsledků atletických soutěží. "Klíčoví jsou atleti. Je naší zodpovědností vytvořit spravedlivé prostředí, aby každý mohl uspět," řekl prezident IAAF Sebastian Coe.
Howmana považuje za perfektní volbu na místo šéfa nového úřadu. "Jsem rád, že jsme jako předsedu získali někoho takového kalibru a zkušeností, jako je David Howman. Rozhodli jsme se vytvořit místo, kde atleti mohou porozumět pravidlům a získat znalosti, důvěru a zkušenost," doplnil Coe.
Snaží se o reformu IAAF, v jejímž čele je od roku 2015. Jeho předchůdce v čele světové atletiky Laminea Diacka stále francouzské úřady vyšetřují kvůli podezření z korupce a zpronevěry.
Mezinárodní atletická federace má na stole řadu nevyřešených případů. Čelí například kritice ze strany Ruska, jehož atleti kvůli systematickému dopingu v zemi nesměli startovat na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Je pravděpodobné, že přijdou i o srpnové mistrovství světa v Londýně. Výjimkou je dálkařka Darja Klišinová, která mohla na OH i na letošním halovém ME startovat pod neutrální vlajkou. Dlouhodobě totiž žije v USA a nespadala pod ruský systém.
Kvůli podezření z korupce v březnu na funkci ve vedení IAAF rezignoval bývalý namibijský sprinter Frankie Fredericks. Coe si není jistý, zda další skandály nebudou následovat. "Tento sport je znatelně odolnější, než byl před rokem. Ať už budeme konfrontováni s jakoukoliv výzvou, musíme mít k dispozici systémy, abychom se s ní mohli vypořádat," dodal.