Článek
Federace se do podobného průzkumu pustila už počtvrté, tentokrát ale s největším vzorkem účtů na sociálních sítích Instagram, X, Facebook a TikTok. Celkem analyzovala 1917 atletů, kteří mají účet na aspoň jedné z těchto platforem.
Použitý algoritmus umělé inteligence umožňoval prozkoumat zprávy ve 36 jazycích a při podezření na urážlivý obsah je předal analytikům.
A výsledky byly alarmující, 809 zpráv bylo označených jako urážlivé, přičemž 128 komentářů a zpráv Světová atletika předala k dalšímu postupu jednotlivým platformám. Ve dvou případech se pak dokonce obrátila i na orgány činné v trestním řízení.
Jaký byl nejčastější obsah urážlivých zpráv? Vedle obecných urážek (38 %) měly sexuální (30 %, častěji u žen) a rasistický (18 %, častěji u mužů) podtext. Nejvíce jich obdrželi atleti USA. I když jich ve zkoumaném vzorku bylo jen necelých osm procent, na jejich účty mířila téměř polovina ze všech urážek.
„Přítomnost na sociálních sítích je pro mnoho sportovců důležitá, protože jim umožňuje spojit se s fanoušky a plnit sponzorské závazky. Není ale žádným tajemstvím, že šikana na sítích vůči může mít ničivý dopad na jejich duševní zdraví i výkonnost,“ připomněl předseda Světové atletiky a kandidát na předsedu MOV Sebastian Coe.
Federace zprávu zveřejnila u příležitosti Světového dne duševního zdraví a její závěry korespondovaly s už dříve prezentovanými zjištěními Mezinárodního olympijského výboru. Ten analyzoval na 20 000 účtů na sociálních sítích účastníků her v Paříži a umožňoval sportovcům nechat urážlivé zprávy smazat ještě předtím, než se k nim dostaly.
„Jsme hluboce zarmouceni, že během olympijských her bylo odhaleno více než 8500 cílených urážlivých příspěvků. Příliš mnoho sportovců bylo těmto útokům vystaveno, přestože podali na hřišti absolutní maximum a plně respektovali pravidla svých soutěží,“ ozvala se v prohlášení Komise sportovců MOV.