Hlavní obsah

Český rekordman ztrácel chuť, zvažoval konec. Teď se mu na dráze vrátila radost

Filip Sasínek na pražské Julisce nasedl do autobusu a nabral směr Mnichov, odkud česká výprava atletů odletěla na halové mistrovství světa do Číny. Jeho manželka Kristiina zatím vyrazila letadlem do Jižní Afriky, kde se ve své nové mezinárodní skupině chystá na letní sezonu.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Filip Sasínek před cestou na halové mistrovství světa do Číny.

Článek

Kočovný atletický život rodiny nejlepších českých mílařů pokračuje, i když po loňském trápení už se 29letému Sasínkovi honily hlavou i myšlenky, že by vrcholovou kariéru ukončil.

Majitel bronzu z halového mistrovství Evropy v roce 2017 už startoval na světových a kontinentálních šampionátech venku i pod střechou, jen olympiáda mu unikala. V Tokiu o jediné místo. Vloni s novou energií v nabité skupině kouče Hakima Saleha toužil po startu pod pěti pařížskými kruhy.

Jenže v létě vyběhl jen třikrát, s časy vzdálenými jeho schopnostem i výkonům, které by ho do olympijské nominace vynesly. „Měl jsem natržený úpon pod lýtkem, s tím jsem bojoval. A než jsem přišel na to, co to konkrétně je za problém, byla půlka sezony pryč. Pak se přidal ještě zánět a nedařilo se mi z toho dostat,“ popisuje protrápený rok.

„A pak už tam byla i nějaká nechuť k dalšímu běhání. Konec? Upřímně, proběhlo to hlavou,“ přiznával, že neúčast na olympiádě skousával těžko. „Pro mě jako sportovce je to hlavní, a když vás takhle mine a víte, že další je za čtyři roky, těžko se motivace hledá dál,“ neskrývá.

Ale i při pohledu na své tréninkové parťáky si usmyslel, že ještě není čas opouštět dráhu. „Viděl jsem, jak kluci pokračují, mladí se zvedají a já věděl, že chci být dál toho součástí, protože by mi to běhání strašně chybělo,“ popisuje.

Foto: ČAS - Jan Houska

Filip Sasínek bude jediným českým mílařem na halovém světovém šampionátu.

Chuť i radost ze závodění se přes zimu vrátila. Ne hned při prvním startu na ostravském mítinku Czech Indoor Gala. Ten stejně jako manželka nedokončil. Ale v polské Toruni už konečně zase zažíval atletickou radost z výkonu 3:37,55.

„Takový čas jsem předchozí dva roky neběžel ani venku,“ hřálo ho. „Celá ta sezona mi ukazuje, že jsem zpátky na dobré cestě. Třikrát jsem běžel pod 3:40, což se mi nestávalo,“ pochvaluje si Sasínek.

Přidal ještě jeden nedokončený závod, ale po něm měl zcela opačné pocity než v Ostravě. Ve francouzském Liévin jako vodič rozběhl závod hvězdnému Jakobu Ingebrigtsenovi na rekordní double, když Nor historické maximum zlepšil na 1500 metrů i na míli.

Trochu kuriózně se tak Sasínek nenominoval na halové mistrovství Evropy do Apeldoornu, kde se vybíralo podle rankingu, ale na světový šampionát do Nan-ťingu, kde se startovní pole sestavovalo podle nejlepších sezonních výkonů, už ano.

„Věděl jsem, že to pro mě bude jednodušší cesta, protože vloni jsem toho moc nenaběhal, a podle letošního výkonu je šance větší. Pohyboval jsem se na hraně a nakonec došlo i k nějakým škrtům,“ líčí Sasínek, jenž má 18. nejlepší čas z 30 přihlášených.

Na šampionátech se tak oba manželé prostřídají, když Kristiina Sasínek Mäki startovala zase jen v Apeldoornu. Celá rodina se ale shledá už začátkem příštího týdne v Jihoafrické republice, kam za manželkou a jejich synem Kaapem vyrazí Sasínek na třítýdenní kemp rovnou z Číny.

„Kristiina mi vezla ještě jeden kufr navíc, snad to všechno pobrala a nějaké čisté trenýrky tam mít budu,“ vtipkoval před cestou do Nan-ťingu, kde se světový šampionát uskuteční po dvou odkladech.

V relativně malé hale na poměry vrcholné světové akce se Sasínek potká opět i s Ingebrigtsenem, norským běžeckým fenoménem, který v Apeldoornu zvládl už svůj třetí zlatý double na 1500 a 3000 m. O stejný kousek se pokusí i v Číně.

„Na trojce mu věřím hodně, na patnáctce to bude mít komplikovanější. Ale formu má neskutečnou, a pokud si to takticky pohlídá, aktuálně nemá soupeře,“ říká uznale halový český rekordman na patnáctistovce.

I když se s norským esem potkává už delší roky, žádné vřelé konverzace neočekává. „Bavím se víc s jeho bráchou Henrikem, který se mu stará o přípravu, ten je přívětivější. Jakob je víc uzavřený, ale tak to má asi být. Když jste na takové úrovni, hledíte si svého a nepotřebujete ztrácet čas s ostatními,“ doplňuje Sasínek.