Britové zářili: evropský rekord i nejlepší čas od Kratochvílové. Štefela čtvrtý

Před 60 000 diváky na Olympijském stadionu v Londýně proběhla poslední Diamantová liga před olympijskou přestávkou. Díky výškaři Janu Štefelovi měla i českou stopu a fantastické časy padaly na 400 a 800 metrech.

Britka Keely Hodgkinsonová a její radost z národního rekordu.

Třiadvacetiletý Štefela, jenž letos na mistrovství republiky ve Zlíně zdolal 230 cm, se na Diamantové lize představil podruhé za sebou. Vedl si lépe než při premiéře v Monaku, kde zaznamenal jen 216 cm. V Londýně se přenesl přes 222 cm a skončil čtvrtý.

Trojnásobný mistr světa Mutaz Essa Barším z Kataru do soutěže nakonec nenastoupil. Zvítězil Novozélanďan Hamish Kerr, jenž překonal všechny výšky včetně 230 cm na první pokus a pak soutěž ukončil.

Zářili domácí běžci, když na čtvrtce padl dokonce evropský rekord. Nejrychlejší čtyřstovku sezony zvládl Matthew Hudson-Smith, když se časem 43,74 s dostal jako první Evropan pod metu 44 sekund.

Na osmistovce se blýskla letos neporažená Britka Keely Hodgkinsonová. Svůj národní rekord posunula o více než sekundu na 1:54,61, lepších v historii bylo jen pět žen. Z Evropanek tak rychle běžela naposledy Jarmila Kratochvílová při svém světovém rekordu 1:53,28 před 41 lety!

„Cítila jsem se fakt dobře, při té atmosféře na stadionu jsem nechtěla tuhle šanci zahodit. Je skvělé, když jdete a slyšíte lidi volat vaše jméno, tohle je nejlepší publikum, před kterým jsem běžela. Zvládly jsme to parádně, i Jemma s velkým osobákem,“ chválila krajanku Reekieovou, která byla druhá v čase 1:55,61.

Špičková byla i poloviční distance. Vítězná Jamajčanka Nickisha Pryceová se časem 48,57 s dostala na sedmé místo historie před Taťánu Kocembovou, druhá Natalia Kaczmareková vylepšila polský rekord na 48,90 s.

Velká pozornost byla upřena na stovku, na níž se po více než měsíci od americké kvalifikace představil Noah Lyles. Trojnásobný mistr světa z loňské Budapešti se po tradičně trochu slabším startu posouval vpřed a osobní rekord si vylepšil o dvě setiny na 9,81 s, čímž se zařadil na třetí místo letošních světových tabulek.

Americký koulař Ryan Crouser mluvil před mítinkem o útoku na svůj světový rekord 23,56 m, ale dvojnásobný olympijský vítěz nedosáhl ani na vítězství. Jednatřicetiletý vrhač zaznamenal 22,37 m, a tak svoji letošní neporazitelnost prodloužil Ital Leonardo Fabbri výkonem 22,52 m.

Český rekordman Tomáš Staněk zatím absolvoval předolympijský test na mítinku v německém Schönebecku, který vyhrál výkonem 20,52 m, s nímž nebyl zcela spokojen.

Ital Leonardo Fabbri zvládl vítězně olympijskou generálku.

Svou formu nad překážkami stvrdila v Londýně Nizozemka Femke Bolová, která se v červenci jako první Evropanka dostala pod 51 sekund. V Londýně jí na výhru suverénně stačil čas 51,30 s, což je nejlepší výkon historie Diamantové ligy. Na stejné trati mužů potvrdil roli favorita mistr světa z roku 2022 v Eugene Alison dos Santos, Brazilec zaběhl čas 47,18 s.

Vysokou kvalitu měl ženský oštěp, hned dvě atletky se dostaly v osobním rekordu za 65 metrů. Z loňského mistrovství světa bronzová Mackenzie Littleová z Austrálie vyhrála za 66,27 m a porazila Adrianu Vilagošovou, která posunula srbský rekord na 65,28 m.

Mistryně světa a svěřenkyně domažlického kouče Davida Sekeráka Haruka Kitagučiová z Japonska skončila čtvrtá.

V souboji dvou úřadujících mistryň světa v tyči měla nad trápící se Američankou Katie Moonovou jasně navrch Australanka Nina Kennedyová, která se jako jediná v soutěži dostala před 485 cm.