Článek
Filmaři rozebírali motivaci, která dovedla britského atleta k tomu, že jako první závodník překonal magickou hranici. Jeho výkon zasadili do historického kontextu a zdůraznili jeho význam pro britskou veřejnost. Přišel totiž jen devět let po skončení druhé světové války, Bannister míli za 3:59,4 zaběhl 6. května 1954.
Vedle samotného Bannistera 65 let starý příběh vyprávěl i jeden z jeho vodičů Chris Chataway, diváci, kteří tehdy byli na stadionu v Oxfordu, novináři a historici. Svůj pohled sdělil také pozdější světový rekordman na míli John Landy, se kterým Bannister bojoval o vstup do historie.
"Poprvé jsme začali o tomto filmu přemýšlet v roce 2014, když bylo šedesáté výročí čtyřminutové míle. Nic jiného v atletice a možná vůbec ve sportu nenese takový odkaz a dědictví jako tento počin. Výkon Rogera Bannistera rezonuje dodnes," řekl režisér Tom Ratcliffe.
Důkazem mohou být vyjádření maratonce Eliuda Kipchogeho, který svůj úspěšný pokus o maraton pod dvě hodiny opakovaně přirovnával k Bannisterovu průlomu. Pokoření psychologické hranice v míli uvolnilo mysl dalších závodníků a otevřelo dveře do nových sfér.
Sám Bannister byl k tomuto projektu nejdříve skeptický. "Nápomocný, ale rezervovaný. Myslím, že si myslel 'Tak je to zase další rozhovor'. Ale když viděl první verzi toho, co jsme dělali, tak se uvolnil a byl velmi milý. Řekl, abych mu zavolal, kdykoliv budu v Anglii, a několikrát jsem za ním jel domů na další rozhovory," vyprávěl autor.
První verze spatřila světlo světa v roce 2016, loni byl film upraven po Bannisterově úmrtí. Úspěšnému atletovi bylo 88 let.