Článek
Světová federace při změně země většinou vyžaduje tříletou čekací dobu, během níž atlet nesmí závodit. Podle pravidel nicméně může tuto lhůtu za "výjimečných okolností" zkrátit.
Cimanouská by tak teoreticky mohla Polsko reprezentovat už na mistrovství světa v Budapešti, které začne 19. srpna. Sama běžkyně napsala, že věří, že má "dobrou šanci". Polský atletický svaz se zatím k jejímu statusu oficiálně nevyjádřil.
Belarusian athlete Krystsina Tsymanouskaya was forced by the regime to leave the @Olympics in Tokyo & fly to Belarus after criticizing Belarus' management of the national team during the games. She's afraid to come back to Minsk. No athlete should be forced this way. pic.twitter.com/1Ros5scrJG
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) August 1, 2021
V Polsku žije Cimanouská od událostí v Tokiu, odkud se jí pokusili poslat domů do Běloruska trenéři. Ty předtím veřejně kritizovala za to, že ji nominovali do štafety na 4x400 metrů, kterou nikdy předtím neběžela. Zároveň Cimanouská neměla startovat ve své silnější disciplíně 200 metrů. Na tokijském letišti se Cimanouská obrátila na japonskou policii a požádala ji o ochranu. Podle svých slov se bála vrátit do Běloruska, aby nečelila represím. Její případ vzbudil pozornost i v souvislosti s potlačováním opozice v autoritářském režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.
Běloruští ani ruští sportovci na MS v Budapešti startovat nesmějí kvůli invazi na Ukrajinu.