Článek
Čtyřiadvacetiletý Pistorius, který si vybojoval účast splněním limitu na mítinku v italském Lignanu na poslední chvíli výkonem 45,07 sekundy, je členem šestadvacetičlenného týmu a čtyřstovku poběží za JAR jako jediný. Zároveň nastoupí do čtvrtkařské štafety. Letos závodil i na ostravské Zlaté tretře a díky letošnímu výkonu má jistý start i v příštím roce na olympijských hrách v Londýně.
"Snil jsem o tom dlouhé roky a jsem na sebe strašně pyšný, že se mi to nakonec povedlo," prohlásil Pistorius. "Už mám plno medailí ze soutěží pro handicapované, ale tohle je pro mě něco jiného a je to velká čest, že budu mít na sobě dres Jihoafrické republiky na takové akci," řekl mnohonásobný paralympijský medailista. Jeho cílem je postoupit z rozběhů. "Byl bych nadšený, k tomu ale bude potřeba čas kolem osobního rekordu," dodal.
Protézy Oskara Pistoriuse na startu závodu v Ostravěfoto: Právo/Jan Handrejch
Pistorius odstartoval svůj sen závodit na vrcholné akci mezi zdravými atlety před pěti lety a jeho cesta na vrchol byla hodně trnitá. Mezinárodní atletická federace IAAF mu totiž zprvu zakazovala startovat mezi zdravými s tím, že jeho speciální karbonové protézy mu dávají výhodu. Pistorius bojoval dokonce u sportovního arbitrážního soudu a spor v roce 2008 vyhrál, ale nepovedlo se mu kvalifikovat na OH v Pekingu ani na minulé mistrovství světa v Berlíně.
Oscar Leonard Carl Pistorius přišel o obě nohy v polovině mezi koleny a kotníky v jednom roce, neboť se narodil bez holenních kostí. Přesto sportoval, hrával ragby, tenis i vodní pólo a chtěl se zařadit mezi zdravé lidi. Při ragby však student sportovního managementu na pretorijské univerzitě utrpěl zranění kolena a v roce 2004 oznámil, že začíná běhat.
V jihoafrické týmu pro MS v Tegu je také osmistovkařka Caster Semenyaová, která bude obhajovat titul z Berlína. V uplynulých dvou letech však více soupeřila s mezinárodní federací kvůli sex testům k určení jejího pohlaví než závodila a trénovala.