Hlavní obsah

Atleticka federace bojuje proti dopingu netradičně. Řadí země do skupin podle hrozby užití

Buenos Aires
Aktualizováno

Mezinárodní atletická federace IAAF rozdělí členské země do tří skupin podle hrozby užívání dopingu. Do nejrizikovější kategorie zařadila rada IAAF Keňu, Etiopii, Bělorusko a Ukrajinu. Vyloučeno z federace zůstává i po pátečním zasedání Rusko, které IAAF kvůli státem řízenému dopingu suspendovala už v roce 2015.

Foto: RunCzech

atletika - ilustrační snímek

Článek

Reprezentanti z nejohroženějších zemí budou mít od příštího roku přísnější povinnosti než dosud. V posledních deseti měsících před startem na olympijských hrách nebo mistrovství světa se například budou muset podrobit minimálně třem mimosoutěžním testům.

Podobné rozdělení už v atletice existuje, Keňa, Etiopie, Bělorusko a Ukrajina byly pod zvýšeným dohledem i dosud. V kategorii B budou další země, do kategorie C zařadí IAAF ty svazy, jejichž závodníci se na mezinárodní scéně objevují jen výjimečně.

Nová pravidla přivítal také šéf komise pro bezúhonnost atletiky (AIU) David Howman. "Antidopingové povinnosti měli velmi dlouho jen sami sportovci. Teď je konečně budou muset plnit také národní svazy, což je pro potřebné změny v atletice velká pomoc," řekl.

AIU aktuálně vyšetřuje 120 dopingových případů. Mezi nimi je údajně 85 kauz týkajících se medailistů z olympijských her nebo mistrovství světa.

Ruský svaz zůstal i po zasedání v Buenos Aires z IAAF vyloučen, šéf vyšetřovací skupiny Rune Andersen ale ocenil jeho pokroky v boji proti dopingu. V prosinci by po splnění dalších podmínek mohla být suspendace zrušena, do té doby smějí vybraní ruští atleti startovat na mezinárodních akcích nadále jen pod neutrální vlajkou. To platí i pro jejich účast na srpnovém mistrovství Evropy v Berlíně.