Článek
EUGENE (od našeho zpravodaje) - Ve hře je celkem 49 sad medailí, poprvé je atleti dostávají hned na ploše po skončení své soutěže ještě před slavnostním ceremoniálem. A také navýšené finanční odměny. Noví šampioni získají 70 000 dolarů, v případě světového rekordu ještě bonus 100 000 dolarů. A pár adeptů by tu bylo… Na jaké disciplíny bude na Hayward Field upřena největší pozornost?
200 m mužů
Jistě, královskou disciplínou sprintu je tradičně stovka, ale v éře po Boltovi stabilního vládce hledá. A tak možná zajímavější souboj nabídne dvojnásobná distance. Obhájce zlata Noah Lyles proti vycházející hvězdě Erriyonu Knightonovi, který letos už svůj čas stlačil na 19,49 s, když právě v Eugene vyhrál americký šampionát. „Ještě jsem svou práci nedokončil,“ prohlásil osmnáctiletý mladík, když se stal čtvrtým nejrychlejším mužem historie. K tomu další Američané Fred Kerley a Kenny Bednarek, či kanadský olympijský vítěz Andre de Grasse, jenž ale letos zatím nezáří.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Tyč mužů
Tady se souboj neočekává, leda ten se zápisem do historie. Švéd Armand Duplantis letos posunul svůj světový rekord v hale na 620 cm, při posledním závodě před cestou do Eugene skočil doma ve Stockholmu i historické maximum venku 616 cm. Má olympijské zlato, jen světový titul mu pořád chybí. „Formu na zlato mám a možná předvedu něco speciálního,“ slibuje. Obhájce zlata Sam Kendricks kvůli zranění startovat nebude, a tak domácí fanoušci poženou stříbrného z Tokia Chrise Nielsena. Další medailoví adepti? Brazilec Thiago Braz či Filipínec EJ Obiena.
Koule mužů
Další závod s rekordním potenciálem. Před třemi lety v Dauhá byl souboj siláků jedním z vrcholů, český koulař Tomáš Staněk ho glosoval, že zřejmě někdo vypnul gravitaci. Ryan Crouser má dokonce dvě olympijská zlata a světový rekord, ale světový titul mu stále uniká. Dvě hodiny cesty od rodného Boringu bude hlavním favoritem, třást se může i jeho historické maximum 23,37 m. Zlato obhajuje Crouserův krajan Joe Kovacs, do bitvy o vítězství bude chtít promluvit i Novozélanďan Tom Walsh.
100 m žen
Jamajské pódium jako v Tokiu? Není vyloučeno. Shelly Ann Fraserová-Pryceová vyhrála už olympiády v Pekingu 2008 a Londýně 2012, přesto je i letos s časem 10,67 s nejrychlejší. O desetinu za ní je v letošních tabulkách Shericka Jacksonová, poslední dvě olympiády ovládla Elaine Thompsonová-Herahová, která se netajila ambicemi zaútočit na 34 let starý světový rekord Florence Griffithové-Joynerové. Z krajanek legendární Flo Jo zkusí jamajskou nadvládu narušit Abby Steinerová a Melissa Jeffersonová, kontroverzní hvězda Sha´Carri Richardsonová se do týmu neprobojovala.
400 m překážek žen
Když Sydney McLaughlinová závodila na Hayward Field naposledy, byl z toho světový rekord. „Vždy, když na tenhle stadion přijdu, cítím, že se stane něco speciálního. A pořád mám co zlepšovat,“ prohlásila po zaběhnutí času 51,41 s. Nad překážkami je jasnou favoritkou, na její případné zaváhání budou čekat evropská rekordmanka z Nizozemska Femke Bolová či bývalá světová rekordmanka Dalilah Muhammadová reprezentující USA.