Článek
Ani nepotřeboval z reproduktorů slyšet sedmdesátkový discohit YMCA, aby si oslavně zatrsal. Až po zápase, v němž Raiders mimochodem prohráli 19:34 s Miami Dolphins, Bowers zjistil, že jeho taneček může rozdmýchat kontroverzi.
Na tiskovce se jej novináři okamžitě tázali, proč se rozhodl slavit právě takto. „Vždyť to dělá každý! Třeba (zápasník) Jon Jones z UFC. Přijde mi to super,“ prohlásil.
Donald Trump DANCING at #UFC309 and then daps up TRIPLE H
— ACD MMA (@acdmma_) November 17, 2024
this sport is not real 😂😂😂 pic.twitter.com/2nWmAsI02Q
A to byla také poslední odpověď chlapíka, který při své první sezoně v lize podává elitní výkony, neboť jej tiskové oddělení Raiders následně odvedlo od žurnalistů pryč. Jeho slova se navíc zdánlivě vypařila. Nenajdete je ve videích na klubových kanálech ani v oficiálních přepisech rozhovorů. A třeba televizní kanál CBS dokonce Bowersovu oslavu vymazal ze sestřihu duelu.
Na sítích NFL je Bowersův taneček k dohledání, ovšem ligové vedení podobné politicky inspirované projevy vidí nerado.
Na konci října dorazil Nick Bosa, hvězdný obránce San Francisco 49ers, na pozápasový rozhovor v červené trumpovské kšiltovce s nápisem Make America Great Again (Udělejme Ameriku znovu skvělou). Od ligových představitelů si vysloužil pokutu ve výši 11 255 dolarů (asi 270 tisíc korun) za porušení oficiálních pravidel hráčského ošacení.
Nicméně Bosa si z postihu příliš nedělal, minulý týden slavil svůj úspěšný obranný zákrok trumpovským tanečkem, tedy stejným způsobem jako Bowers. A další se přidávají.
O víkendu si po prezidentově vzoru během zápasu zatrsali i receiveři Calvin Ridley a Nick Westbrook-Ikhine z Tennessee Titans, obránci Za’Darius Smith a Malcolm Rodriguez z Detroit Lions přidali i golfový odpal, který začal Trump při svých sestavách rovněž používat. Už v sobotu „po trumpovsku“ slavili branku fotbalisté Barnsley ze třetí anglické ligy.
Za'Darius Smith, Brock Bowers and Calvin Ridley all perform the Trump YMCA dance on NFL Sunday.
— Collin Rugg (@CollinRugg) November 17, 2024
There is still a lot of football left. pic.twitter.com/yVpdIgDTtA
Otázkou je, jak dlouho bude někdejším a zároveň budoucím prezidentem inspirované křepčení tolerováno. Liga zatím žádné oficiální stanovisko nevydala, s politickými a společenskými projevy má ale velké zkušenosti.
Třeba v roce 2016 si začali fotbalisté při americké hymně klekat na jedno koleno, aby upozornili na sociální nerovnosti a policejní brutalitu. Vedení NFL později klekání dočasně zakázalo, lídr tehdejších protestů Colin Kaepernick si už poté v elitní lize nikdy nezahrál.
It’s spreading to England!! Players from Barnsley do the Trump dance after scoring against Cambridge United. pic.twitter.com/BXhpAeKzSi
— John Michaels (@Pecker2002) November 16, 2024
A mimochodem právě Trump tehdy poměrně ostrým způsobem apeloval na majitele klubů, aby všechny „neposlušné“ hráče vyhodili. „Odtáhněte ty parchanty okamžitě ze hřiště,“ čílil se při svém projevu v alabamském městě Huntsville. Teď zatím mlčí.